Společné putování pěstuje tělo i ducha a přináší lidem radost. Novopacká turistika slaví 100 let

23. leden 2019 10:27

V březnu před sto lety byl v Nové Pace založen Klub českých turistů. V novopackém  Suchardově domě připravili členové klubu společně s muzejníky k tomuto výročí výstavu, která bude přístupná do 27. ledna.  Kromě  pohledu do historie jsou na ní k vidění trojrozměrné předměty spojené s turistikou, sběratelské kolekce dřevěných známek, štítků a výkonnostních odznaků. 

„Tady u nás to začal okrašlovací spolek, který měl snahu dělat turistiku. Ustavující valná hromada byla 21. března 1919. Tehdy měl klub 53 členů. Historicky prvním putováním jsou Novopacké pochody. Letos v září se půjde už 54. ročník. A prvním pochodem v roce je druhý víkend v lednu Zimní přejezd Staropackých hor. Když je sníh, jezdí se na běžkách, když není, tak se chodí pěšky. Poslední pochod roku směrem na Bělohradsko se chodí v říjnu nebo začátkem listopadu, jak to vyjde," rekapituluje Josef Tauchman, předseda novopackého klubu českých turistů některé z pochodů, které novopačtí organizují a upozorňuje i na oblíbený pochod Cestami Cyrila Boudy.

Klub českých turistů stárne. Roky přibývají nejen organizaci založené roku 1888, ale i členům

Klub českých turistů stárne a jeho členové také (ilustrační foto)

Klub českých turistů má asi 30 tisíc členů, pro které pořádá každoročně stovky akcí. Členská základna organizace ale stárne a mladí nepřibývají. Výjimkou v tomhle směru není ani místní odbor klubu v Hradci Králové. Základnu tady tvoří momentálně zhruba 90 lidí převážně v důchodovém věku. 

Největší kamarády - turisty mají v sousední Lomnici nad Popelkou. Novopačtí jezdí na výlety tam a naopak.

Trojrozměrné předměty na výstavě jsou podle Josefa Tauchmana „ze sklepů a půd", ale některé předměty si vypůjčili například od pana Kouta, který je sběratelem cedulek na hole a odznaků. Sám pak přispěl mimo jiné sbírkou historických běžeckých lyží a bot. Jeho kolega z novopackého klubu Josef Pilař zase zapůjčil své turistické deníky s vizitkami, kterých má celkem patnáct!

Zajímavým exponátem na výstavě jsou cedulky z rozcestníků z roku 1932.

„Lehce jsem je poopravil, ale jinak visí na Brdě. Původně byly na Skalce. Máme tu také úplně první benzínové vařiče z První republiky. Dala se na nich uvařit voda na kafe nebo na čaj. Tady na stěně visí mapa s polokoulemi s názvem Z Nové Paky až na konec světa. Jak vidíte, tak tady je střed Evropy - Nová Paka - a od ní vedou šňůrky například až do Austrálie. Tam byl Vláďa Sluka, to je takový velký cestovatel. Byl třeba i v Himálájích nebo v Atlasu," upozorňuje Josef Tauchman, který má v jednom ze tří výstavních prostor úhledně uspořádanou sbírku svých bezmála devíti stovek dřevěných tustistických známek. Ze zahraničních vystavuje mj. z Holandska nebo z Banátu.

Víte, co je to navaděčka a potvrzovačka? Jiří Novák za 30 let opravil 1200 km turistických tras

Turistické značky a Jiří a Milada Novákovi

Červená, modrá, zelená, žlutá - jenom v Královéhradeckém kraji je víc než 4300 kilometrů turistických tras. O to, aby po nich výletníci došli tam, kam chtějí, se stará Klub českých turistů. Dobrovolníkům, kteří je s barvami, štětci, šablonami bezplatně každé 3 roky obnovují, se říká značkaři. Sezóna jim začíná teď, kdy už je dost vzrostlá vegetace a je vidět, kde by mohla značení zakrývat.

„Už jsem přihlášený na letošní cyklistickou akci ve Francii u Středozemního moře. Víte, já jsem hlavně cyklista, pěšky toho zase tolik nenachodím," směje se předseda novopackého klubu českých turistů a ukazuje svoje vandrovní knížky a fotodokumentaci, například z Rujány.

Novopacké turisty čeká letos v březnu společné slavnostní setkání a ke století KČT vydají jubilejní almanach.

Přejeme jim Zdrávi došli! A ať se k nim hlásí i mladí pokračovatelé turistické tradice.

Spustit audio

Související