Společné putování pěstuje tělo i ducha a přináší lidem radost. Novopacká turistika slaví 100 let

Ze sbírky dřevěných turistických známek na novopacké výstavě ke století novopacké turistiky
Ze sbírky dřevěných turistických známek na novopacké výstavě ke století novopacké turistiky
0:00
/
0:00

V březnu před sto lety byl v Nové Pace založen Klub českých turistů. V novopackém  Suchardově domě připravili členové klubu společně s muzejníky k tomuto výročí výstavu, která bude přístupná do 27. ledna.  Kromě  pohledu do historie jsou na ní k vidění trojrozměrné předměty spojené s turistikou, sběratelské kolekce dřevěných známek, štítků a výkonnostních odznaků. 

„Tady u nás to začal okrašlovací spolek, který měl snahu dělat turistiku. Ustavující valná hromada byla 21. března 1919. Tehdy měl klub 53 členů. Historicky prvním putováním jsou Novopacké pochody. Letos v září se půjde už 54. ročník. A prvním pochodem v roce je druhý víkend v lednu Zimní přejezd Staropackých hor. Když je sníh, jezdí se na běžkách, když není, tak se chodí pěšky. Poslední pochod roku směrem na Bělohradsko se chodí v říjnu nebo začátkem listopadu, jak to vyjde," rekapituluje Josef Tauchman, předseda novopackého klubu českých turistů některé z pochodů, které novopačtí organizují a upozorňuje i na oblíbený pochod Cestami Cyrila Boudy.

Klub českých turistů stárne. Roky přibývají nejen organizaci založené roku 1888, ale i členům

Klub českých turistů stárne a jeho členové také (ilustrační foto)

Klub českých turistů má asi 30 tisíc členů, pro které pořádá každoročně stovky akcí. Členská základna organizace ale stárne a mladí nepřibývají. Výjimkou v tomhle směru není ani místní odbor klubu v Hradci Králové. Základnu tady tvoří momentálně zhruba 90 lidí převážně v důchodovém věku. 

Největší kamarády - turisty mají v sousední Lomnici nad Popelkou. Novopačtí jezdí na výlety tam a naopak.

Trojrozměrné předměty na výstavě jsou podle Josefa Tauchmana „ze sklepů a půd", ale některé předměty si vypůjčili například od pana Kouta, který je sběratelem cedulek na hole a odznaků. Sám pak přispěl mimo jiné sbírkou historických běžeckých lyží a bot. Jeho kolega z novopackého klubu Josef Pilař zase zapůjčil své turistické deníky s vizitkami, kterých má celkem patnáct!

Zajímavým exponátem na výstavě jsou cedulky z rozcestníků z roku 1932.

Historické rozcestníky na novopacké výstavě

„Lehce jsem je poopravil, ale jinak visí na Brdě. Původně byly na Skalce. Máme tu také úplně první benzínové vařiče z První republiky. Dala se na nich uvařit voda na kafe nebo na čaj. Tady na stěně visí mapa s polokoulemi s názvem Z Nové Paky až na konec světa. Jak vidíte, tak tady je střed Evropy - Nová Paka - a od ní vedou šňůrky například až do Austrálie. Tam byl Vláďa Sluka, to je takový velký cestovatel. Byl třeba i v Himálájích nebo v Atlasu," upozorňuje Josef Tauchman, který má v jednom ze tří výstavních prostor úhledně uspořádanou sbírku svých bezmála devíti stovek dřevěných tustistických známek. Ze zahraničních vystavuje mj. z Holandska nebo z Banátu.

Víte, co je to navaděčka a potvrzovačka? Jiří Novák za 30 let opravil 1200 km turistických tras

Turistické značky a Jiří a Milada Novákovi

Červená, modrá, zelená, žlutá - jenom v Královéhradeckém kraji je víc než 4300 kilometrů turistických tras. O to, aby po nich výletníci došli tam, kam chtějí, se stará Klub českých turistů. Dobrovolníkům, kteří je s barvami, štětci, šablonami bezplatně každé 3 roky obnovují, se říká značkaři. Sezóna jim začíná teď, kdy už je dost vzrostlá vegetace a je vidět, kde by mohla značení zakrývat.

„Už jsem přihlášený na letošní cyklistickou akci ve Francii u Středozemního moře. Víte, já jsem hlavně cyklista, pěšky toho zase tolik nenachodím," směje se předseda novopackého klubu českých turistů a ukazuje svoje vandrovní knížky a fotodokumentaci, například z Rujány.

Novopacké turisty čeká letos v březnu společné slavnostní setkání a ke století KČT vydají jubilejní almanach.

Přejeme jim Zdrávi došli! A ať se k nim hlásí i mladí pokračovatelé turistické tradice.

Spustit audio

Související