Kovářský valčík mezi kovadlinou a výhní má Zdeněk Krejza ve své dílně přesně na tři kroky

23. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Umělecký kovář Zdeněk Krejza ve své dílně ve Svinarech

V třebechovickém muzeu betlémů je aktuálně k vidění poutavá výstava uměleckého kováře, šperkaře a restaurátora historických zbraní Zdeňka Krejzy. Redaktorka Eva Boudová si za autorem zajela přímo do jeho kovárny. Prý totiž není nic lepšího, než se hřát v blízkosti kovářské výhně a pozorovat, jak se z nepoddajného kusu kovu, stává umělecké dílo.

Kovářkou dílnu Zdeňka Krejzy najdete ve Svinarech. Výhled do prostorné zahrady a pár hrajících si koček předznamenává, že tady pracuje umělecký kovář, šperkař, restaurátor starých historických zbraní i výrobce přesných historických replik. A je tu opravdu doma.

Na svoji kovadlinu nikoho nepustím. I kdyby dělal kováře třeba 60 let. Do kovadliny se zbytečně neťuká.
Zdeněk Krejza, umělecký kovář

„Jsem z kovářské rodiny. Tohle řemeslo dělal můj praděda, děda i táta", říká houževnatý šedesátník, který s naprostou lehkostí a přesností zvedá v pravé ruce třeba i 10 kilové kladivo.

Ocel, kůže, stříbro, mamutovina... kovář Zdeněk Krejza neuznává náhražky

Kovářské náčiní na výstavě v Třebechovicích pod Orebem

Umělecký kovář Zdeněk Krejza vyrábí hlavně nože, a to výhradně z přírodních materiálů. V tom je u nás skutečným mistrem.  Výroba nože například z damascenské oceli mu trvá kolem deseti dnů. A nestačí jen šikovnost v kovárně s palicí a kladivem, ale také trpělivost při šití pouzder z různých druhů kvalitních kůží. 

Přesto srdce celé kovárny, tedy kovadlinu, po svých předcích nezdědil. Tu „svou" si musel opatřit sám.

„Kovadlina, to je ten pravý základ kovářské práce. A sehnat dnes dobrou kovadlinu, to je problém," říká muž, který svoji první čepel ukoval už ve 13 letech.

Tradiční postupy, vzácné materiály a zdobení, včetně ručně šitých kožených pouzder ovládá Zdeněk Krejza dokonale.

Na nepoddajnou a vzpurnou ocel platí kladivo a oheň

Bez lásky k řemeslu, trpělivosti, pokory, praxe a nadání se špičkový kovář neobejde. U výhně, která má ve svém středu 1350 stupňů, vydrží jen ti nejodolnější.

Nožíř a mečíř Zdeněk Krejza

„Když je venku v létě 40 stupňů, tak se chodím do kovárny ohřát", dodává s potutelným úsměvem muž, který kromě ohně miluje i cestování (především africké nebe) a svižnou jízdu na motorce.

Výstava uměleckého kováře Zdeňka Krejzy je v třebechovickém muzeu betlémů k vidění až do poloviny května. Všichni jste srdečně zváni.

autoři: Eva Boudová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?