Kdy se ve mně objevila touha sloužit swingu, to nevím. Co vím ale stoprocentně, že z té cesty neuhnu

5. říjen 2023

Český král swingu Jan Smigmator byl hostem Lady Klokočníkové v rozhlasové kavárně. Nedávno koncertoval v newyorské Carnegie Hall a teď se vrací do Hradce Králové, kde vystoupí v rámci úspěšného turné s americkým saxofonistou Scottem Hamiltonem a jazzovým kvartetem. Součástí koncertu v Petrof Gellery bude 29. října i křest alba "Jan Smigmator Live in New York". 

V Carnegie Hall chce zpívat každý zpěvák. „Člověk si ji může pronajmout, ale i k tomu vede dlouhá cesta. Umělec musí podstoupit schvalovací kolečko. My jsme na jejich finální souhlas čekali tři čtvrtě roku,“ popisuje Jan Smigmator.

Dva lidé mohou jít po stejné cestě, jeden z nich příležitosti vidí a druhý ne. Myslím, že já je vidím. Muziku miluju celým svým bytím.
Jan Smigmator, swingový zpěvák

„Člověk by měl jít naproti vzácným momentům. Dva lidé můžou jít po stejné cestě, jeden z nich ty příležitosti vidí a druhý ne. Myslím, že já je vidím. Muziku miluju celým svým bytím. Už jako osmnáctiletý kluk jsem si za poslední prachy koupil jízdenku na autobus do Londýna a vstupenku na koncert Tonyho Benneta. Protože jsem neměl peníze na hotel, chodil jsem nočním Londýnem a ráno jsem jel sedmnáct hodin zpátky do Prahy,“ vzpomíná.

„Takovéto věci jsem ve svém životě absolvoval mnohokrát. To jsou ty inspirace do budoucna,“ usmívá se zpěvák.

Celý rozhovor Lady Klokočníkové se zpěvákem Janem Smigmatorem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.