Jaké rozměry má největší bible světa? Kopii Codexu Gigas uvidíte na jaře v Červeném Kostelci

14. leden 2018 10:15

Největší bible na světě vznikla ve 13. století na Chrudimsku. Jmenuje se Codex Gigas a podle výjimečného vyobrazení ďábla se jí říká Ďáblova bible. Váží 75 kg a na její vznik prý byly použité kůže 160 oslů. 

Kopie unikátní Ďáblovy bible bude už na jaře vystavena v Červeném Kostelci na Náchodsku. Protože na připravované výstavě má být biblí mnohem víc, shání kurátor výstavy Roman Kejzlar další knihy s příběhem. Pro podrobnosti za ním zašla reportérka Jana Házová.

Roman Kejzlar sedí na biblemi. Právě mu jeden člověk přinesl jednu knihu: „Přinesl nám bible. Je to v souvislosti s výzvou, kterou jsme jako vlastivědný spolek dávali do zpravodaje. Jedná se o to, že sbíráme bible pro připravovanou výstavu v Červeném Kostelci, která by měla být v dubnu a květnu. Její nápní bude tématika bible jako takové."

Bible kralická z roku 1580

A doplňuje: „Zrovna tu máme výtisk Bible kralické, který je z minulého století. Nám se právě na té výstavě jedná o to, abychom ukázali i různé příběhy těch výtisků. Bible jsou v rodinách například předmětem různých rodinných tradic, předávají se z generace na generaci a podobně. Bible prostě nesou v sobě nějaký příběh a to bychom rádi ukázali."

Zatím tu těch biblí ještě mnoho není. Výzva ke spoluobčanům je poměrně čerstvá.

„Nejedná se jen o to, že chceme získat bible od občanů města, nebo z okolí. Jsou i některé věci domluvené. Lahůdkou by měla být kopie asi nejznámější bible a to je Codex Gigas. Vyhotovil ji pan knihař Jiří Fogl ze Žamberka. Ta by měla být tím ústředním bodem celé naší výstavy," vysvětluje Roman Kejzlar.

Ďáblova bible - Kodex Gigas ve speciálním  trezoru v Galerii Klementinum

Čím je Codex Gigas výjimečný?

„Svým obsahem a velikostí. Říká se o ní, že je to největší kniha světa. Naše výstava se bude konat ve výstavní síni v Červeném Kostelci. A my budeme rádi za každou zápůjčku. Případně se na místě domluvíme na těch podmínkách, které by byly zapotřebí," uzavírá rozhovor Roman Kejzlar.

Codex gigas je největší rukopisná kniha (kodex) světa. Byla pravděpodobně napsána počátkem 13. století v podlažickém klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Bývá označována latinsko-řecky Codex gigas (v překladu „Obrovská kniha"), nebo podle výjimečného vyobrazení ďábla také jako Ďáblova bible.

Kniha je svázána v dřevěných deskách potažených světlou kůží, opatřených kovovým zdobením. Rozměr desek je 920×505×220 mm. Původně obsahoval 320 pergamenových listů (tj. 640 stran) o velikosti 890×490 mm. Osm listů bylo vyříznuto, není známo kdy, kým a proč. Hmotnost celého kodexu je 75 kg, na výrobu potřebného pergamenu byly spotřebovány kůže 160 oslů.

autor: Jana Házová
Spustit audio

Související