I díky spektrometrům a termokamerám jsou policisté úspěšnější v boji s drogovou kriminalitou

21. říjen 2018 09:53

Čeští a polští policisté chtějí i v příštích letech spolupracovat v boji s přeshraniční drogovou kriminalitou. Dohodli se na tom při společném setkání ve Walbrzychu. Právě tam současně zhodnotili více než dva roky trvající projekt Drugstop, při kterém začali v terénu používat nejmodernější techniku.

Průměrný uživatel konopných drog na střední škole zaplatí za jejich nákup až 2 000 korun měsíčně

03354773.jpeg

Situace kolem užívání drog v Jičíně se nijak nevymyká statistickému průměru, tvrdí analýza, kterou nechalo město zpracovat. Přesto se radnice chystá pokračovat v prevenci především na školách.

Hlavním cílem projektu je rychlejší a snadnější výměna informací mezi oběma státy a také efektivnější boj s výrobci i distributory drog. I proto policisté modernizovali své vybavení. V terénu se osvědčil především Ramanův spektrometr, díky kterému je možné velmi jednoduše identifikovat různé druhy drog a to bez odborných znalostí i jakéhokoli chemického vybavení.

„Zabavíme nějakou látku a nevíme co to je. Člověk tvrdí, že je to cukr a my si myslíme, že jde o kokain. Vypadá to stejně. Takže vezmeme tento přístroj, jedním tlačítkem ho aktivujeme, přiložíme ho ke vzorku a druhým tlačítkem spustíme. Výsledek máme za několik minut," popisuje postup chemik specialista Martin Halamek.

Právě on má v laboratoři na starosti rozbory látek, které policisté zabaví v terénu. Spektrometr podle něj práci hlídek výrazně usnadnil a při určování drog má až devadesátiprocentní úspěšnost.
„My jsme věděli, že jsou tyto přístroje kvalitní. Tedy jsme cílili přímo a konkrétně na ně. V ta kvalita se potvrdila. Úroveň dokazování v rámci kriminální služby se výrazně zlepšila."

Čeští a polští policisté chtějí spolupracovat v boji s přeshraniční drogovou kriminalitou

Totéž potvrzuje kriminalista, který v terénu pracuje s termokamerou umístěnou na autě. Kvůli utajení nechce říct své jméno, podle něj je ale zařízení obrovským přínosem.
„Protože dříve žádná taková technika v podstatě neexistovala."

Nenápadné civilní auto dokáže na dálku odhalit například pěstírny marihuany popřípadě výrobnu drog.
„Klidně na vzdálenost půl kilometru až jeden kilometr."

Česko-polský projekt Drugstop přináší své ovoce

Že se díky společnému česko-polskému projektu Drugstop spolupráce zlepšila, a boj s protidrogovou kriminalitou je efektivnější, se shodli desítky vysoce postavených policistů obou států. Mezi nimi i ředitel Krajského ředitelství policie v Hradci Králové David Fulka.
„Mnohem snadněji se nám v tuto chvíli zjišťují pachatelé drogové trestné kriminality. Podařilo se nám vyměnit si navzájem zkušenosti a navázat na předešlou spolupráci v odborné rovině."

Dlouhodobý projekt sice oficiálně končí, policisté ale chtějí nastavený systém i nadále využívat a rozšiřovat. Pokud získají peníze, tak třeba i nákupem další techniky. Zároveň ale připouští, že to nebude jednoduché - například jeden mobilní Ramanův spektrometr stojí zhruba 400 tisíc korun, termokamera na auto milion. Nově uvažují policisté také o využití dronů.

Čeští a polští policisté chtějí spolupracovat v boji s přeshraniční drogovou kriminalitou
Spustit audio

Související