Průměrný uživatel konopných drog na střední škole zaplatí za jejich nákup až 2 000 korun měsíčně

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03354773.jpeg

Situace kolem užívání drog v Jičíně se nijak nevymyká statistickému průměru, tvrdí analýza, kterou nechalo město zpracovat. Přesto se radnice chystá pokračovat v prevenci především na školách.

Průměrný středoškolský uživatel konopných drog zaplatí měsíčně za jejich nákup od 800 do 1800 korun podle druhu pořízené látky. Nejen tohle číslo vyplynulo z analýzy drogové situace v Jičíně, kterou si nechala zpracovat tamní radnice. Statistiky potvrdily necelou stovku uživatelů tvrdých drog na území města, výsledky toho ale nabídly mnohem víc. Zastupitelé tak dostali do rukou cenné informace.

Představitelé radnice si nechali analýzu zpracovat i proto, že chtějí spustit rozsáhlejší program prevence. Analýza říká, že podle Národní monitorovací zprávy zhruba tři a půl tisíce obyvatel šestnáctitisícového města má zkušenost s konopnými drogami.

Čtěte také

A spočítala uživatele tvrdých drog, říká zastupitelka Ivana Krabcová ze Sdružení pro Jičín: „Je 90 těch injekčních uživatelů. A polovina by měla nějak spolupracovat s terénními pracovníky."

Místostarosta Petr Hamáček ze Sdružení pro Jičín si výsledky analýzy důkladně prostudoval. Podle něj je důkladná informovanost o problematice základem k tomu, aby se situace když už ne zlepšovala, tak přinejmenším nezhoršovala. Statistiky přitom skutečně alarmující nejsou.

konopí

„Jednak si myslím, že každý kdo si myslí, že o drogové scéně toho ví hodně, tak zjistí, že toho zase až tolik neví. Už v tomto zmapování a v tom získání takové větší jistoty, že v Jičíně to zase až taková katastrofa není, tak v tom to je přínosem," říká Petr Hamáček.

Chystají se preventivní programy?
Zastupitelka Ivana Krabcová, která stála u zrodu myšlenky nechat analýzu zpracovat, vidí rezervy především v prevenci na středních školách.

Sama ve školství pracuje a má jasnou představu, jak by měla prevence vypadat: „Tak, aby to nebylo směšné. Že nebudeme studentům říkat: tohle nedělejte. Ale určitě budou nějaké programy, které budou přizpůsobeny právě myšlení studentů. To si tak představuji, že to budeme hledat."

Porovnat analýzu se zjištěním Policie České republiky je složité, policisté mají jiné metody a ke statistikám tohoto typu se vyjadřovat nechtějí.

Zastupitelé v Jičíně jsou ale přesvědčeni o tom, že získané výsledky se od reality příliš lišit nebudou.