Hrajeme lépe a hůř vypadáme, směje se Márdi z Vypsané fixy

Zpěvák, kytarista, textař frontman kapely Vypsaná fixa Michal Mareda Márdi se narodil v Čáslavi, jeho písničky zazněly třeba ve filmech Václav, Čtyři slunce nebo Bába z ledu. Je autorem hymny mistroství světa v hokejbalu, které se konalo v roce 2017 v Pardubicích. Za rok 2022 byla Vypsaná fixa nominována na cenu Anděl nejen v kategorii kapela roku, kterou vyhrála, ale také v kategorii album roku za desku Kusy radosti.

Za rok oslavíte 30. výročí od založení kapely. Zasloužilo by si to nějaký dárek. Jaký dárek byste si jako kapela chtěli dát?

Náš bubeník teďka v dodávce řekl, že bychom o tom mohli napsat knížku, a významně se na mě podíval. Řekl mi, že by to byla taková knížka, kde by byl jeden rok k tomu něco a co bylo s tím rokem spjaté. Takhle to vymyslel a vlastně bych to měl udělat a napsat já. Teď to v podstatě začíná, protože teď jsme oslavili 29. narozeniny a já jsem si začal psát takový deník. Trošku jsem si tu jeho představu předělal a začal jsem si to psát, vždycky tam je nějaký výlet do minulosti a nějaké současnost. Doufám, že to vydržím a něco vznikne.

Kapela Vypsaná fixa ve vyprodaných Ledárnách Braník pokřtila LP Bestiálně šťastní XX

Vaše kapela byla také nominována na Českého lva, a to za hudbu k filmu Bohdana Slámy Čtyři slunce. Byl to rok 2012. Nedovedu si představit, jak vypadá zadání na filmovou muziku.

Jednou jsem jel v dodávce, zazvonil telefon a tam se ozval Bohdan Sláma a řekl, že na nás někde byl a že mě viděl, jak se projevuju na podiu, a že by si mě dokázal představit do hlavní role jeho filmu Čtyři slunce. Já jsem říkal: „To je šok.“ Moje žena mi říkala, že tam musím jít, ale vůbec jsem tam nechtěl. Tak jsem šel na ten konkurz, tam byla Aňa Geislerová, musel jsem si vedle ní lehnout do postele a říkat jí, že s ní chci mít dítě. To se mi moc nedařilo, tak to bylo takové vtipné. Přesto jsme zůstali s Bohdanem v kamarádských vazbách.

Po konkurzu mi poslal celý ten scénář a říkal, že by na konec toho filmu chtěl písničku. Já jsem si to přečetl a asi za tři minuty jsem ji měl a udělal jsem píseň Čtyři slunce. Málokdy se stane, že to z člověka takhle vypadne. Na základě té písničky on chtěl, ať zkusíme tu hudbu. Takhle to vlastně bylo. To je důležitý moment.

Už nejsem tak velký cholerik a dokážu někdy ustoupit.

Koncertujete už skoro 30 let. Jak moc se změnilo publikum? Vy jste totiž někde říkal, že dřív holky skákaly na podium, dnes si všechno točí na mobil.

Člověk si musí dávat bacha, co se dostane do nadpisu. Já jsem to nemyslel úplně na naše koncerty. Pak za mnou chodili nějací fanoušci a říkali: „Vždyť to jede, vy hrajete a tady skáčou lidi z podia. Tak co ti vadí?“ Já jsem jim pak říkal, že jsem to myslel tak nějak všeobecně.

My koncerty máme, až mě to někdy překvapuje, dobrý, pořád se tam objevují noví mladí lidé. Už vlastně mluví ty písně, než vzhled kapely. To si myslím, že je vlastně pochvala. Hrajeme lépe a hůř vypadáme, ale mladí lidé mají na tu hudbu buňky, že je to nějak zasáhne. Když to kapela dokáže vytvářet, tak to mladé lidi přitahuje, což je pro nás pochvala.

Název kapely vznikl podle magnetofonové nahrávky, kterou frontman Michal Mareda alias Márdi nahrál se svým bratrem. Když pak hledali jméno pro skupinu, vzpomněl si na její obal s nápisem Vypsaná fixa

Jak se u vás projevuje tvůrčí pnutí? Co se děje, než si doma zalezete do svého kumbálu a nahráváte?

To může být cokoliv. Je to různé, může to být napínavý fotbalový zápas, který jsem sledoval, protože mám rád fotbal.

Sparťan, nebo Slávista?

Já tady spíš fandím FK Pardubice a dřív jsem fandil Bohemce. Nebo se podívám na nějaký film, který mě „rozseká“ pozitivně nebo negativně, můžeme mít nějakou výměnu názorů s manželkou nebo třeba s dcerou, které teď bude patnáct, tak tam vždycky zalezu a hraju si. Někdy mě to jen tak popadne a jdu tam. Jsem moc rád, že doma takový mikroprostor mám.

Na závěr otázka, kterou by vám položila umělá inteligence: Když se s kapelou Vypsaná fixa dali dohromady, byl Márdi ještě hodně mladý. Říká se, že v mladém věku jsou lidé mnohem spontánnější a kreativnější. Myslíte si, Márdi, že to platí i pro vás? Jak se vaše osobnost změnila od doby, co jste kapelu založil?

To není špatná otázka. Jak se změnila moje osobnost? Zrovna nedávno jsem o tom přemýšlel. Myslím si, že jsem se zlepšil, co se týče jako chování v kapele. Už nejsem tak velký cholerik a dokážu někdy ustoupit a vnímat i ostatní. Někdy mi to taky úplně nevyjde, ale řekl bych, že už jsem o něco lepší. 

Jak vznikala poslední deska Kusy radosti? Proč je pro Mardiho důležitá spolupráce s mladými lidmi? A proč vznikla kapela Mixle v piksle?

Spustit audio

Související