Hradec Králové je po opakovaném veřejném projednání o krok dál na cestě k novému územnímu plánu

9. srpen 2024 09:08

Radnice v Hradci Králové uspořádala po osmi letech opakované veřejné projednání upraveného návrhu nového územního plánu města. Stotisícová metropole se při svém rozvoji aktuálně řídí plánem z roku 2000, který byl původně koncipován na dobu 10 let. Ve velkém sále Adalbertina sledovala včera jednání, kam přišla stovka lidí, reportérka Adéla Kavříková. 

Čtěte také

Proč se plán znovu projednával veřejně?
Záměr byl představit veřejnosti upravený návrh územního plánu, respektive pouze jeho měněné části. K tomu hned na úvod připomenu, že první veřejné projednání město uspořádalo už v roce 2016. Tehdy z něj vzešlo několik stovek námitek a připomínek, které musel magistrát vypořádat. Včera přišla zhruba stovka lidí a bylo zřejmé, že část z nich byla připravena zapojit se do diskuze.

Tuhle možnost ale nikdo nedostal, protože celý ten proces, tedy to, jak má příprava územního plánu vypadat, stanovuje zákon. Povinnou součástí toho jednání byl i odborný výklad projektanta, kterým je autorské sdružení Tomáš Vymetálek Architects a architekt Patrik Kotas.

Čtěte také

Jak se na tvorbě územního plánu může podílet veřejnost, pro kterou ono setkání bylo určené?
Celý ten proces veřejného projednání odstartoval v polovině června a potrvá až do 15. srpna. To je období, ve kterém se lidé mohou k upravenému návrhu územního plánu vyjádřit písemně, formou námitky nebo připomínky. Zbývá tedy ještě necelý týden. V rámci toho včerejšího jednání odpověděli úředníci a architekti na některé z dotazů, které už lidé magistrátu zaslali.

Bylo jich zhruba 15, část ale zůstala bez odpovědi právě proto, že se netýkaly měněných částí územního plánu. Asi nejzásadnější připomínky směřovaly k převodu takzvané severní tangenty z územní rezervy do nového návrhu územního plánu, což znamená jednodušší cestu k tomu, aby se mohlo začít stavět.

Čtěte také

Jaký bude další postup po skončení procesu veřejného projednání, tedy po 15. srpnu?
Podle náměstka primátorky Hradce Králové Adama Záruby zvoleného za Změnu pro Hradec, který je pověřený vyhodnocováním výsledků toho veřejného projednání, bude všechno záviset na tom, kolik ještě magistrát dostane námitek a připomínek, jak budou závažné a jestli budou relevantní. V říjnu by se pak mělo rozhodovat o tom, jak je magistrát vypořádá.

Pokud by nastala situace, že by hradecká radnice některým závažným námitkám nebo připomínkám vyhověla, bude muset následovat další veřejné projednání. Náměstek Záruba ale věří, že pokud vše dobře půjde, mohl by mít Hradec Králové nový územní plán už v příštím roce.

Spustit audio

Související