MUDr. Lenka Vavřičková se ve volném čase věnuje canisterapii: Psi vás umí přivést na jiné myšlenky
Jak vypadá návštěva canisterapeutického psa na interně ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové? Cílem je zabavit pacienty na lůžkových odděleních a přivést je na jiné myšlenky, což psi umí na jedničku. Stačí už jen to, že se objeví ve dveřích a všichni, včetně lékařů a sestřiček, se usmívají.
Fenku z naší reportáže navíc vycvičila lékařka ze stomatologické kliniky hradecké fakultní nemocnice - doktorka Lenka Vavřičková. Canisterapii se věnuje ve svém volném čase a i to, že si s pacienty popovídá nejen o psech, ale o všem možném ze života, je pro ně velkým povzbuzením.
K terapeutické skupince se tentokrát přidala i redaktorka Jana Kudyvejsová.
Čtěte také
Pacientka paní Jarmila přivítala čtyřnohou návštěvu na svém pokoji. „Určitě, protože se mi po pejskovi stýská. Mám je ráda, takže ho ráda vidím i tady. Vůbec mi nevadí, když mne třeba i olízne, to je prostě projev přátelství a náklonnosti.“
Dnes jdeme za pacienty s paní doktorku Vavřičkovou a její fenkou Terezkou. „Ona je trialový labrador, někdy se jim také říká americký labrador. Tohle plemeno bylo vyšlechtěno zejména pro práci a sport. Takže oproti klasickým labradorům, které známe z České republiky, je vyšší a štíhlejší. Terezce je 5 let a canisterapii se věnujeme zhruba 2 roky.“
„Nejprve jsme spolu absolvovali nějaké odborné kurzy a stáže, tady ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové praktikujeme canisterapii od letošního roku,“ usmívá se Lenka Vavřičková.
Čím vším musí člověk s pejskem projít, aby se mohl stát canisterapeutem? „Je samozřejmě zapotřebí základní výcvik. Pejsek musí být velmi dobře ovladatelný, musí znát jednotlivé povely. A pak musí mít speciální canisterapeutický výcvik. V současné době naše legislativa nemá v České republice standardní a jednotné zkoušky. Existuje několik klubů, které si určují svá pravidla.“
Čtěte také
„Podle toho pak vypadají také jejich zkoušky. Některé kluby udělují po absolvování zkoušky doživotní certifikát, jiné si zajišťují to, že se klient s pejskem opakovaně vrací. Tedy my máme například licenci udělenu jen na dva roky a v příštím roce nás čekají další zkoušky,“ vysvětluje Lenka Vavřičková.
A co říkají pacienti na sérii cviků, které jim Terezka předvedla? „Je vidět, že má skvělou cvičitelku. Vždy přijde v dobré náladě, takže se na ně obě každý týden už těšíme. Určitě by mohly chodit i častěji. Zvíře to tu prostě rozsvítí a vnese do prostoru úplně jiné světlo. Je to skvělé a myslím si, že by se v tom mělo pokračovat.“
Blanka Vápeníková je koordinátorkou dobrovolnického programu ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. „V rámci dobrovolnického programu máme pro canisterapii k dispozici v současné době pět pejsků. Jsou to různé rasy, malí psi i velcí. A obcházíme s nimi několik vybraných lůžkových oddělení. Snažíme se tak pacientům zpříjemnit jejich pobyt u nás.“
Související
-
Psichologie aneb po dobrém jde všechno líp. Tomáš Nushart preferuje metodu pozitivní výchovy pejsků
Během jedné noci popsal Tomáš Nushart několik stránek psího časopisu nápadem o komplexním kurzu pro pejskaře. Ve 3 hodiny ráno tak vznikla myšlenka a název psichologie.cz.
-
Kdybych si mohla vybrat, ráda bych jako pes chodila na rehabilitace, směje se fyzioterapeutka zvířat
Radioporadna zaměřená na rehabilitaci a fyzioterapii zvířat. Obory, které pomáhají psům, kočkám i některým exotičtějším tvorům se znovu dostat do kondice.
-
Psí psycholog pomáhá lidem správně a pozitivním způsobem komunikovat s jejich čtyřnohým přítelem
Podle psího psychologa Pavla Bradáče je možné našeho psa naučit cokoliv, ale pouze a jen pozitivním přístupem a motivací. Práci se psy se profesionálně věnuje už 13 let.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Situace je neudržitelná. Je potřeba co nejrychleji změnit zákony, říká ředitel výchovného ústavu
-
Radu pro boj s korupcí převzal po Pirátech Blažek. Hned zrušil povinnost svolat ji dvakrát do roka
-
Čínská exgymnastka popudila cenzory sociálních sítí. ‚Jen se snaží uživit,‘ obhajuje ji veřejnost
-
O svobodu a demokracii je třeba se stále starat. Věci se mohou zvrtnout, říká kulturní organizátorka