Hradec chce prověřit své nevydařené investiční akce jako stadion, lávka přes Labe a oprava Střeziny

2. říjen 2019 11:11
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy kalkulačka

Zastupitelé v Hradci Králové si položili otázku, jak je možné, že se městu opakovaně nedaří dotáhnout do úspěšného konce některé investiční akce. Základní škola Střezina, lávka přes Labe u Aldisu a nový fotbalový stadión - to jsou jen některé z plánů, na které sice město má peníze, ale stavět se nedaří. 

Čtěte také

A tak magistrát začne pracovat na tom, aby nevydařené projekty důkladně prozkoumal.

S návrhem přišel zastupitel za Hnutí ANO Jiří Mašek.
„Podívat se na to, jak umíme projekty zadávat a jaký je výsledek. Jestli je výsledkem, že se projekt zahodí a dáme za něj třeba 3,5 nebo 5 milionů korun a u fotbalového stadionu ani nevím přesně kolik, tak je to něco šíleného."

Pokud by se v některých projektech ukázaly nedostatky, tak by se mělo město s projekční kanceláří soudit, myslí si Jiří Mašek. Projektanty ale ze všech chyb rozhodně neviní.
„Myslím si, že chyba je v komunikaci mezi městským investičním odborem a těmi projektanty. Protože město je zadavatel, který řekne, jakou má představu. A když chceme lávku za 40 milionů, tak ji nemohou vyprojektovat tak, že nejnižší nabídka je 120 milionů."

Návrh Jiřího Maška přivítala i opozice

Souhlasí s ní i bývalý primátor Zdeněk Fink z HDK. Prý už třeba jen proto, aby se potvrdilo, že projekty vypracované minulým vedením radnice byly v pořádku.
„Já bych byl pro už jen z toho důvodu, že jsem u toho byl. Aby si někdo nemyslel, že se chci vymanit z nějaké odpovědnosti."

podpis smlouvy (ilustrační foto)

Podle zastupitele Pirátů Jana Zemana o tom právě jeho strana zatím nejednala, ale věc je prý evidentní.
„Myslím si, že je bezesporu nutná nějaká kontrola, proč se projekty nedaří dotáhnout do konce. Není možné to takto dělat dál."

Návrh zastupitele Jiřého Maška přivítal také náměstek pro investice Jiří Bláha z ODS.
„S tím, že je třeba si rozmyslet důsledky. Z jedné strany vidíte, že tady připravena jistá část akcí, které z jistých důvodů mají při realizaci zásadní problémy. To je neoddiskutovatelné. A teď vyřešit příčinu. Je to nárůstem cen, je to stavebním boomem, že ceny stouply, nebo je to něčím jiným?"

Čtěte také

O tom, že tento návrh zazní se podle primátora Alexandra Hrabálka za ODS koalice dohodla už před zasedáním zastupitelstva.

Návrh padl, setkal se s pozitivními ohlasy, ale zatím nemá konkrétní pokračování. Není totiž jasné, kdo by se do kontroly projektů měl pustit, říká primátor Alexandr Hrabálek.
„Zatím nevíme, není to jasné. My jsme si mysleli, že bude jasno. Ale zatím nemáme nikoho. Ovšem věřím tomu, že k něčemu dospějeme. Budeme to muset zvládnout a zadat. Možná to bude stát dost peněz, ale možná také třeba něco dostaneme zpátky."

Město teď ustanoví pracovní skupinu. A možná už na prosincovém zasedání by mohli zastupitelé jednat o tom, jakým způsobem budou chtít projekty kontrolovat.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související