Houskový knedlík dělejte z voňavých a čerstvých surovin. Bude to stát za to
Houskový knedlík dělejte jen z voňavých a čerstvých surovin. K čemu všemu se dá použít citron aneb citron jako pomocník v domácnosti. Připravili jsme pro vás porci praktických rad. Tady jsou.
Houskový knedlík dělejte jen z voňavých a čerstvých surovin
Už se vám stalo, že jste se těšili se na dobrý kynutý houskový knedlík a nepovedlo se? Proč? Kde jste mohli udělat chybu? Tak na to jsme se zeptali specialistky na českou kuchyni - Dagmar Janatové. Knedlík by měl být nadýchaný a voňavý po surovinách, které jsme do něj dali. Použité droždí by mělo být voňavé a čerstvé. Měl by být dobře udělaný kvásek. Do knedlíků nedávejte celá vajíčka, ale jen žloutky. Zadělávat můžete syrovátkou, mlékem nebo zakysanou smetanou. A těsto musí být dobře prohněteno. Pokud není těsto dobře prohněteno, pak je knedlík na řezu drobivý.
K čemu všemu se dá použít citron aneb citron jako pomocník v domácnosti
Zlatá rada - tipy od paní Kateřiny z Náchoda. Citron asi nejčastěji používáme do čaje. Ale dá se využít i jinak. Nepříjemné je popálení kopřivou. Stačí potřít postižené místo citronovou šťávou a bolest rychle zmizí. Když jsme se jako děti někde škrábli nebo pořezali, tak nám babička nakapala pár kapek citronu přímo na to postižené místo. A vodou s citronem se může také vyčistit například mikrovlnná trouba.
Jak vychovat svého psa k poslušnosti
Jestli máte doma nějaké zvíře, pak bych si tipla, že s největší pravděpodobností potvrdíte, že je to člen rodiny. A nemusí to zdaleka platit jen pro psy a kočky. Ale je pravda, že zvláště u psů je nutné, aby zvládali určité návyky a alespoň základy poslušnosti. protože pak je spokojený pes i pán a často se jedná i o bezpečnost zvířete. Základem je určitě povel: ke mně! Jenže ten je zrovna nejobtížnější. Kynologického instruktora Michala Berkovce se na výcvik ptala redaktorka Jana Tomková. V podstatě již od dvou měsíců věku se dá pejsek učit základním povelům. Pokud si pořídíte staršího psa, tak ten už může mít různé zlozvyky, které se hůř odstraňují. Čím starší pes, tím se hůř učí. Pokud si koupíte ročního, nebo dvouletého psa, tak to není ztracené a dá se ještě spoustě věcí naučit. Stačí aby pes poslechl, aby se naučil přijít na přivolání. A to se dá naučit.
Cicimek datlový neboli jujube je vhodný na jarní únavu
Abychom překonali případnou jarní únavu, potřebujeme dostatek vitamínů a minerálů. Lehce stravitelný a plný vitamínu C je například cicimek datlový neboli jujube. Jana Kudyvejsová se v jednom obchodě se zdravou výživou dala do řeči s vedoucí Táňou Vitíkovou. Je to podobný plod jako datle. Není tak sladký. A tři malé plody nám stačí na doplnění vitamínu C. Je to sušený plod a pokud si na jeho konzumaci člověk zvykne, tak nepociťuje takovou tu běžnou jarní únavu. Vhodným detoxikantem je pak Smetánka lékařská, známá především pod názvem pampeliška. Používá se ve formě čajů ze sekaného kořene teď na jaře, kdy je hodně silný. Nebo si ji můžete koupit v sušené podobě. A dnes už existují dokonce i kapsle.
Pokud máte i vy tip na Zlatou radu pro naše vysílání, napište nám buď na adresu Český rozhlas, Havlíčkova 292, 50101 Hradec Králové nebo emailem na: zlatarada@rozhlas.cz. Každý týden vás čeká porce zlatých rad. Jednu radu vybereme a výherce odměníme.
Poslechněte si Zlaté rady v našem zvukovém archivu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.