Hospodářské výsledky nemocnic Královéhradeckého kraje se vloni o víc než polovinu zlepšily

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nemocnice, operace, lékaři (ilustrační fotografie)

Nemocnice spadající pod Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje a. s. uzavírají výsledky svého hospodaření za rok 2018. Celkové výsledky hospodaření nemocnic se v rámci holdingu podařilo zlepšit o téměř 37,1 milionů. Celková ztráta všech čtyř nemocnic je v roce 2018 zhruba 32,4 milionů. Nejvíce se v hospodaření meziročně zlepšila Oblastní nemocnice Náchod.

Nedostatek personálu ohrožuje chod rychnovské porodnice. Zdravotnický holding hledá řešení

Miminko

Některá oddělení krajských nemocnic dlouhodobě bojují s nedostatkem personálu. Jejich provoz se zatím daří udržet, avšak mnohdy za cenu přetížení současných zaměstnanců. Porodnice v Rychnově nad Kněžnou je bohužel jedním z nich. Dlouhodobě se zde nedaří sehnat atestované lékaře, chybí i zástupce primáře oddělení. Probíhají tedy jednání s okolními porodnicemi o spolupráci a plánuje se krizový scénář. 

Minusové hospodaření nemocnic spadajících pod Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje se podařilo v loňském roce snížit o více než polovinu. Podle vedení holdingu za to mohou úspory při hospodaření, u některých zařízení také výnosy z provozu ziskových oddělení. A výraznou změnou do budoucna je pak nový způsob řízení krajských nemocnic.

„Od 1. ledna 2019 jsme zrušili dozorčí rady ve všech nemocnicích," vysvětluje hlavní změnu v řízení krajských nemocnic spravovaných Zdravotnickým holdingem Královéhradeckého kraje, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar z TOP 09.

„To znamená, že za naše nemocnice odpovídá v roli statutárního ředitele, nebo případně ředitelky, jedna osoba, která je současně i ve správní radě ostatních nemocnic."

Společnosti Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje a.s.:

Oblastní nemocnice Trutnov a.s.
Oblastní nemocnice Náchod a.s.
Oblastní nemocnice Jičín a.s.
Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem a.s.
Královéhradecká lékárna a.s.
Centrální zdravotnická zadavatelská s.r.o.

To podle Aleše Cabicara přináší možnost úzké spolupráce vrcholového managementu jednotlivých zařízení.
„Probíhá tam větší informovanost, mohou si víc pomoci a kooperovat. A já říkám, že je to takzvaný předstupeň, abychom dosáhli toho, že zdravotnictví budeme mít řízeno samozřejmě efektivně."

Nemocnice v loňském roce vykázaly ztrátu více než 34 milionů korun

Největší náchodská nemocnice pak na polovinu snížila ztrátu z roku, kdy byla 60 milionů v mínusu. Úsporné kroky popisuje ředitelka Ivana Urešová.
„Začali úsporou na lécích a na energiích. Velmi jsme ušetřili na službách poradenských a různých jiných firem, které nabízejí různé analýzy, monitoring a podobně. Tohle vše jsme odstříhali a snažili jsme si všechno udělat vlastními silami v rámci našeho vnitropodnikového know-how a managementu."

Laser při operaci zeleného zákalu

Jako jediná se ziskem pak skončila nemocnice Jičín. Ta, podle jejího ředitele Tomáše Slámy, dosahuje zisku poslední tři roky.
„Naším cílem není maximalizovat zisk. Naším cílem je udržet stabilní hospodaření. A snažíme se o něco, čemu se v ekonomice říká kladná nula. To znamená, že nemáme žádné dluhy, veškerý zisk reinvestujeme do lidí a do přístrojů. V podstatě děláme vše tak, abychom v plné míře uspokojili všechny zdravotní nároky našich pacientů. A zatím se nám to daří."

Čtěte takéZdravotnický holding Královéhradeckého kraje

Pro vedení zdravotnického holdingu je pak hlavním letošním cílem personální stabilizace v nemocnicích a také udržení loňského trendu, kdy zlepšení hospodaření přinesly například společné tendry na nákup zdravotnického materiálu nebo daňová optimalizace v rámci celé skupiny.

Spustit audio

Související