Rychnovská nemocnice je pro region klíčová. Kraj plánuje její modernizaci za 400 milionů korun

12. prosinec 2018 10:00

Krajská nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, která spadá pod Oblastní nemocnici Náchod, bude mít od 1. ledna samostatné vedení. Královéhradecký kraj chce tímto krokem rychnovskou nemocnici personálně stabilizovat. 

Porodnice v Rychnově se zavírat nebude, kraj sehnal lékařku. Ale jen do poloviny příštího roku

miminko

Královéhradecký kraj odvrátil hrozbu uzavření porodnice a dětského oddělení v rychnovské nemocnici. Na konci minulého týdne se sice zaměstnanci dozvěděli, že oddělení končí, nakonec ale vedení nemocnice našlo lékařku s potřebnou atestací. Ta by během úterý měla podepsat smlouvu, pravděpodobně ovšem zůstane jen do poloviny příštího roku. 

Rychnovská nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařského personálu, letos dokonce kraj odvrátil hrozbu uzavření porodnice a dětského oddělení kvůli nedostatku lékařů.

Krajští radní na svém posledním zasedání rozhodli o tom, že nemocnice v Rychnově nad Kněžnou bude mít novou organizační strukturu.

„Řešili jsme vytvoření pobočky, osamostatnění nemocnice Rychnov nad Kněžnou ve smyslu, že bude mít vlastního ředitele, že má a bude mít vlastního léčebného náměstka a hlavní sestru. A bude řídit vlastní administrativní kroky a vést nemocnici nejen po stránce ekonomické, ale i po stránce léčebné ve spolupráci s náchodskou nemocnicí," vysvětluje stručně změnu hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán z ČSSD.

Nemocnice (ilustrační foto)

Jeho zdravotnický náměstek Aleš Cabicar z TOP 09 dodává, že rada takto rozhodla z titulu valné hromady Zdravotnického holdingu: „Nejschůdnější a nejlepší v tuto chvíli bude s platností od 1.1.2019, aby rychnovská nemocnice fungovala jako organizační složka pod nemocnicí Náchod se svojí vlastní samostatností a se svým vlastním ředitelem, kterému bude udělena pravomoc vést se všemi ohledy rychnovskou nemocnici a odpovídat za ni."

V plánu je teď urychleně nového ředitele jmenovat: „V tuto chvíli vedeme jednání na úrovni hejtmana a prvního náměstka. Mám samozřejmě určité představy, už se blížíme ke konci, ale to jméno vám zatím bohužel nemohu sdělit."

Rychnovská nemocnice je atraktivnější pro mladé lékaře

Nemocnice v Rychnově má nový pavilon chirurgie za 20 milionů

V roce 2010 byly uděleny nemocnici v Rychnově nad Kněžnou Akreditace pro specializační vzdělávaní v oborech Chirurgie, Dětské lékařství a Gynekologie a porodnictví. Akreditaci pro obor Ortopedie má nemocnice udělenou již od konce roku 2009. Dále nemocnice uspěla v prvním kole žádostí na tzv. rezidenční místa, přidělovaná Ministerstvem zdravotnictví ČR. Rychnovská nemocnice je tak od letošního roku atraktivnější pro mladé lékaře. Čerství absolventi lékařských fakult tam mohou nově získat atestace ve čtyřech oborech. Nemocnici to přináší možnost vychovat si vlastní lékaře a pacientům pak do budoucna kvalitnější léčbu. Podrobnosti v rozhovoru Jiřího Fremutha s ředitelem oblastní nemocnice v Rychnově nad Kněžnou.

V hledáčku kraje jsou celkem tři kandidáti. Ale asi nejvážněji se mluví o bývalém řediteli Luboši Mottlovi.

„Velice reálně se kloníme k působnosti inženýra Mottla, který už v Rychnově nad Kněžnou působil. Pochází z toho regionu, to znamená, že pro nás má tu přidanou hodnotu, že je s onou nemocnicí i prostředím srostlý a je akceptován lékařským personálem. Byl osloven a jedná se s ním," dodává Aleš Cabicar.

Vedení kraje označuje vzhledem k rozvoji průmyslové zóny kolem závodu Škody Auto v Kvasinách rychnovskou nemocnici pro region jako klíčovou. I proto dál plánuje investici na její přestavbu a modernizaci za téměř 400 milionů korun.

autoři: Lucie Peterková , baj
Spustit audio

Související