Hana Koblížková - Šálová v životě mnoho světla neměla, a tak ho hledá všude kolem sebe

12. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výstava obrazů Hany Koblížkové Šálové ve Vile Čerych v České Skalici

Životní krédo Hany Koblížkové Šálové zní: Kdo není slepý a umí vnímat své okolí, má možnost být obklopen takovou přemírou krásy, jen ji unést! Na výstavě, která je průřezem dlouholetou tvorbou Hany Koblížkové Šálové, si s ní ve Vile Čerych v České Skalici povídala Romana Pacáková.

Výtvarnice Hana Koblížková Šálová se narodila v roce 1943 v Náchodě. A protože jí komunistický režim nedovolil studovat, malířské zkušenosti získávala v malířském kroužku pod vedením profesora Bohumíra Španiela, akademických malířů Josefa Ducháče, Ivo Švorčíka a dalších náchodských a regionálních výtvarníků.

Je členkou ateliéru malířů a grafiků AMAG. Maluje krajiny, abstrakce, městské podvečerní i noční scenérie, portréty a figurální kompozice v duchu neorealizmu. Návštěvníky její výstavy příjemně překvapí nejen tento široký tématický záběr, ale také množství výtvarných technik, které Hana Koblížková Šálová používá a jejich výborné řemeslné zvládnutí.

Výstava obrazů Hany Koblížkové Šálové ve Vile Čerych v České Skalici

Začala malovat olejem, protože technika olejomalby jí připadala nejjednodušší. Později si velmi oblíbila akvarel a také akryl. Při práci na studiích v ateliéru ráda sáhne po rudce, uhlu, k rychlému výtvarnému záznamu používá temperové barvy a tuš. A v poslední době ráda experimentuje s různými kombinovanými technikami. Svá díla podepisuje jménem Šálová.

Intenzivněji malovat začala až v pozdějším věku, protože při zaměstnání a péči o rodinu mnoho času na její "velkou lásku" nezbývalo. Stále na sobě pracuje a jako malířka hledá a objevuje sama sebe.

Hlavním motivem je světlo

Jak Hana Koblížková-Šálová říká, že v životě mnoho světla neměla, a tak ho hledá a nalézá všude kolem sebe. Umí se dívat a vnímat krásu, kterou se pak snaží přenést na svá plátna. Některá jsou dynamická, odvážná, abstraktní, z jiných obrazů dýchá křehkost, ženská energie, empatie a zranitelnost.

Výstava obrazů Hany Koblížkové Šálové ve Vile Čerych v České Skalici

Ráda zachycuje krásná místa rodného Náchodska, ale na jejích obrazech se objevují i motivy z celých Východních Čech a také z cest do zahraničí.

Průřez tvorbou Hany Koblížkové-Šálové si můžete ve Vile Čerych v České Skalici prohlédnout do 21.března. A současně jsou její díla k vidění také na výstavě Obrazy Hany Koblížkové - Šálové a Lubomíra Zemana ve foyer Sálu Josefa Čapka v Hronově.

autoři: Romana Pacáková , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.