Hana Koblížková - Šálová v životě mnoho světla neměla, a tak ho hledá všude kolem sebe
Životní krédo Hany Koblížkové Šálové zní: Kdo není slepý a umí vnímat své okolí, má možnost být obklopen takovou přemírou krásy, jen ji unést! Na výstavě, která je průřezem dlouholetou tvorbou Hany Koblížkové Šálové, si s ní ve Vile Čerych v České Skalici povídala Romana Pacáková.
Výtvarnice Hana Koblížková Šálová se narodila v roce 1943 v Náchodě. A protože jí komunistický režim nedovolil studovat, malířské zkušenosti získávala v malířském kroužku pod vedením profesora Bohumíra Španiela, akademických malířů Josefa Ducháče, Ivo Švorčíka a dalších náchodských a regionálních výtvarníků.
Je členkou ateliéru malířů a grafiků AMAG. Maluje krajiny, abstrakce, městské podvečerní i noční scenérie, portréty a figurální kompozice v duchu neorealizmu. Návštěvníky její výstavy příjemně překvapí nejen tento široký tématický záběr, ale také množství výtvarných technik, které Hana Koblížková Šálová používá a jejich výborné řemeslné zvládnutí.
Začala malovat olejem, protože technika olejomalby jí připadala nejjednodušší. Později si velmi oblíbila akvarel a také akryl. Při práci na studiích v ateliéru ráda sáhne po rudce, uhlu, k rychlému výtvarnému záznamu používá temperové barvy a tuš. A v poslední době ráda experimentuje s různými kombinovanými technikami. Svá díla podepisuje jménem Šálová.
Intenzivněji malovat začala až v pozdějším věku, protože při zaměstnání a péči o rodinu mnoho času na její "velkou lásku" nezbývalo. Stále na sobě pracuje a jako malířka hledá a objevuje sama sebe.
Hlavním motivem je světlo
Jak Hana Koblížková-Šálová říká, že v životě mnoho světla neměla, a tak ho hledá a nalézá všude kolem sebe. Umí se dívat a vnímat krásu, kterou se pak snaží přenést na svá plátna. Některá jsou dynamická, odvážná, abstraktní, z jiných obrazů dýchá křehkost, ženská energie, empatie a zranitelnost.
Ráda zachycuje krásná místa rodného Náchodska, ale na jejích obrazech se objevují i motivy z celých Východních Čech a také z cest do zahraničí.
Průřez tvorbou Hany Koblížkové-Šálové si můžete ve Vile Čerych v České Skalici prohlédnout do 21.března. A současně jsou její díla k vidění také na výstavě Obrazy Hany Koblížkové - Šálové a Lubomíra Zemana ve foyer Sálu Josefa Čapka v Hronově.
Související
-
Kruhová lavička, kde jako děti sedávali bratři Čerychové, je zpět v zahradě rodinného sídla
Vila Čerych v České Skalici patří ke klenotům české předválečné architektury. Honosný dvoupatrový dům s velkou zahradou navrhl přední český architekt Otakar Novotný.
-
V památkovém objektu Vily Čerych v České Skalici začali dělníci předělávat suterén. Proč?
V památkovém objektu Vila Čerych v České Skalici v těchto dnech pracují dělníci. Předělávají suterén, kde by mělo mimojiné vzniknout nové zázemí pro zaměstnance.
-
Je radost, dívat se na krásný obraz. Ale ještě radostnější je, namalovat si svůj
Krédem Dany Činčarové, výtvarnice a lektorky, která vede kurzy relaxačního malování, jsou slova: radost je se na obraz dívat, ale radostnější je ho malovat.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka