Gustav Frištenský byl evropskou zápasnickou hvězdou, přitom ale stále hospodařil na svém statku v Lužicích u Šternberka
Sportovní hvězdy se začaly rodit na konci 19. století. Zápas řeckořímský stál na vrcholu popularity a na vrcholu byl i Gustav Frištenský, rodák z Křečhoře u Kolína.
Jako kovářský učeň začal vzpírat vlastnoručně vyrobenou činku, později už jako učeň řeznický zamířil do Sokola a propadl kouzlu tělocviku. Stal se členem jednoty Hellas Brno a začal tajně zápasit i profesionálně. Největšího úspěchu dosáhl v roce 1929, kdy se stal v pražské Lucerně mistrem Evropy.
Gustav Frištenský byl evropskou zápasnickou hvězdou, přitom ale stále hospodařil na svém statku v Lužicích u Šternberka. Po záboru Sudet o hospodářství přišel, v roce 1945 mu statek vrátili vydrancovaný Rudou armádou a později opět zabavili, tentokrát v rámci kolektivizace.
Za okupace se Frištenský účastnil odboje, byl zatčen a vězněn – díky velmi dobře připravené obhajobě ale nebyl odsouzen. Z vězení se dostal, až když jeho manželka uplatila věznitele rodinnými penězi a šperky. Gustav ve vězení zhubnul 27 kilo.
V roce 1956 získal titul Zasloužilý mistr sportu. Tou dobou už ale žil v ústraní a v bídě a rok na to zemřel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.