Dušičky na hradeckých hřbitovech

Vzpomínka na zesnulé otevře hradecké hřbitovy už od pondělí 24. října 2011. Počínaje tímto dnem až do 2. listopadu mohou občané zavítat na hřbitovy v Hradci Králové od 8 hodin ráno a využít prodloužené doby až do 20 hodiny večerní.

Dostat se na hřbitovy autobusem nebo trolejbusem nebude problém. Dopravní podnik posílí ve vybraných dnech dopravu na malšovický lesní hřbitov a do Kuklen, tedy do míst, kde jsou hlavní dva hřbitovy ve městě.
Dušičky na královéhradeckých hřbitovech

Největší nápor dopravce očekává o státním svátku 28. října a o následujícím víkendu, tedy 29. a 30. října. V těchto třech dnech budou v době od 8 do 16 hodin zajíždět všechny spoje linky číslo 9 až k lesnímu hřbitovu.

„Dopravu na lince číslo 3 zajíždějící do Kuklen, budou po většinu dne zajišťovat velkokapacitní kloubová vozidla," uvedl Leo Sedláček z Dopravního podniku města Hradce Králové. V den památky zesnulých, tedy ve středu 2. listopadu, budou všechny „devítky" v době od 8 do 16 hodin opět zajíždět až k lesnímu hřbitovu. Linka číslo 3 pojede jako v kterýkoliv jiný pracovní den, v případě potřeby však dopravní podnik vyšle na linku posilové spoje.

svíčky

Svíčky budou hořet o letošních Dušičkách i na zvířecím hřbitově u Lesního hřbitova v Hradci Králové. Pietní místo tam mají také domácí zvířata. V naší republice stále přibývá důstojných míst pro bývalé zvířecí členy rodiny. Podle královéhradecké veterinární specialistky Vilmy Hypské je to dobře. Natáčel s ní redaktor Karel Sladký.

Správa hřbitovů i městská policie apelují na návštěvníky, aby nenechávali své věci bez dozoru. Mezi hroby se v době Dušiček nepohybují jen pozůstalí, ale také zloději. Vyhlížejí nehlídané tašky a různé cennosti na hřbitovech i na přilehlých parkovištích.

Návštěvníci by proto neměli nechávat své osobní věci bez dozoru a nevystavovat věci na viditelných místech v autech. Před lapky bude návštěvníky pohřebišť chránit také hradecké městská policie. „Strážníci budou nejen usměrňovat dopravu v okolí hřbitovů, kde jsou o svátcích problémy s parkováním, ale budou preventivně procházet mezi auty i na hřbitovech. Takto to bude zhruba týden před a týden po Dušičkách," řekla Eva Čížková, mluvčí hradecké městské policie.

výzdoba hrobu

Kancelář správy hřbitovů na kuklenském hřbitově bude otevřena od 28. do 29. října a to od 8 do 14 hodin. V tyto dny je možné zaplatit poplatky za pronájem a služby spojené s nájmem hrobového místa, zaktualizovat údaje v evidenci nájemců včetně změny doručovací adresy a podobně.

Pracovníci správy hřbitovů budou návštěvníkům k dispozici na hřbitově v Kuklenách, Novém Hradci Králové, Pouchově v Plotištích a na lesním hřbitově kromě všedních dnů i 28., 29. a 30. října v době od 8 do 14 hodin.

Standardně jsou pohřebiště veřejně přístupná denně od 1. října do 31. března od 8 do 17 h a od 1. dubna do 30. září od 7 do 20 hodin. Úřední dny kanceláře správy hřbitovů jsou pondělí a středa od 7 do 16.30 hodin.