Do měsíce planetky Didymos plánovaně narazila sonda DART. S analýzou dat pomohou také čeští vědci

1. říjen 2022

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Návratový modul vesmírné lodi Sojuz MS-21 s ruskými kosmonauty Olegem Artěmjevem, Denisem Matvejevem a Sergejem Korsakovem přistál v kazachstánské stepi. Trojice ruských kosmonautů působila na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) od 18. března. Od té doby šestkrát upravila dráhu ISS a podnikla pět výstupů do otevřeného vesmíru, v jednom případě spolu s evropskou astronautkou.

Čtěte také

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla podle plánu měsíc dvojplanetky Didymos, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Tento asteroid, „měsíček“ Dimorphos, žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavoval. Zda a jak se podařilo změnit jeho trajektorii, zjistí NASA za několik dnů či týdnů. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu pomohou i vědci z Česka.

Vědci žádají laiky o pomoc s mapováním skleněných ploch ohrožujících ptáky. Milion ptáků ročně zahyne v Česku po nárazu do prosklené překážky. Vyplývá to z odhadů tuzemských ornitologů. Česká společnost ornitologická (ČSO) proto žádá veřejnost o pomoc s mapováním rizikových míst. Osvětová akce Týden skleněného zabijáka se koná od 3. do 9. října, pomáhat lze ale celoročně.

Čtěte také

Jablka češe ve dne i v noci a šetrně - čeští vědci vyvíjejí unikátní systém pro sadaře. Pamatuje si všechna jablka v sadu a v době sklizně je trhá v jakoukoliv denní dobu. Takového robotického pomocníka pro ovocnáře se teď snaží vyvinout tým České zemědělské univerzity a Českého vysokého učení technického ve spolupráci s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy.

Odpadní vodu by mohly v budoucnosti čistit mikrořasy s "umělou inteligencí". Na jejich vývoji pracují výzkumníci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Prostřednictvím chemické modifikace učí řasy reagovat na specifické podněty, například nežádoucí znečišťující a odpadní látky, informovala mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko