Do krkonošských trdlišť míří za rozmnožováním obojživelníci. Ochránci přírody tůně kontrolují
Ochránci přírody v Krkonoších pravidelně kontrolují stav uměle vytvořených trdlišť. Právě v těchto dnech do nich začínají mířit obojživelníci a vodní plochy už se plní snůškami. Je ale potřeba hlídat, aby v trdlištích byl dostatek vody, nebyly poškozené plachty a narušené kraje.
Díky této činnosti se podaří ročně zachránit spoustu obojživelníků.
Čtěte také
„Dorazili jsme do Černého Dolu, kde jsme loni obnovovali trdliště. A zkontrolujeme jeho stav, jak přezimovalo," říká Ondřejka Bachtíková, vedoucí Záchranné stanice pro zraněná zvířata ve Vrchlabí.
Trdliště vzniklo tak, že se vyhloubila jáma, do které se umístila plachta. A právě tuto plachtu je zapotřebí zkontrolovat, jestli je správně natažená a zatížená.
„Voda drží, je to v pořádku. Můžeme tady ještě někde vidět i kousky ledu. Tak doufejme, že mráz už nebude. Už jsou tu vidět i snůšky skokanů, je jich tady poměrně hodně."
Letošní jaro je zatím ve znamení hodně nízkých teplot. Projevilo se to nějak na migraci obojživelníků?
„Určitě, je to pozastavené. Stačí, aby vylezlo sluníčko, bylo přes 15 stupňů Celsia a začne se to všechno hýbat. V momentě, kdy teplota klesne, tak se to zastaví. Jejich životní rytmus závisí na teplotě."
Přesunuly jsme jsme k dalšímu trdlišti, které se nachází u vrchlabského letiště.
„Zbudovaná trdliště jsou bez vody. Doufejme, že už nebude takové sucho, jako bývalo, protože jsme do těch trdlišť museli dopouštět vodu. A když už bylo nejhůř, tak jsme snůšky přenášeli na kraj zdejšího rybníčka, který je nátočný."
Čtěte také
„Tady vidíme snůšku. Tak vezmeme kyblík, snůšku nabereme a přeneseme ji do rybníka. Pokud bychom to neudělali, tak by to vyschlo."
Právě díky uměle vytvořeným trdlištím se Správě Krkonošského národního parku daří každoročně zachránit stovky až tisíce žab.
„Ukazuje se, že taková místa v přírodě velmi dobře fungují. Naši pracovníci trdliště kontrolují, aby tam bylo dost vody, aby byla vyčištěna, aby tam nebyly nějaké odpadky," vysvětluje mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Podle ochránců přírody se kvůli dlouhodobému suchu dá předpokládat, že další umělá trdliště budou vybudována.
Související
-
Sucho ohrozilo snůšku obojživelníků v lomu u Hříběcích Bud ve Strážném. Rychlý zásah jim dal šanci
Lom u Hříběcích Bud ve Strážném je díky jezírku, které se na jeho dně tvoří při jarním tání, každoročním trdlištěm obojživelníků. Nejinak je tomu i letos.
-
Zábrany ročně zachrání tisíce žab, které putují za námluvami
Obojživelníci díky teplému počasí už začali migrovat. Ochranáři proto téměř o měsíc dřív postavili podél silnic zábrany. Každý den k nim přijíždění, žáby berou a př...
-
Obojživelníci začínají migrovat. Podél silnic v Krkonoších a v jejich podhůří se už objevují zábrany
Ochránci přírody budují podél frekventovaných silnic v Krkonoších a jejich podhůří zábrany. Cílem je zachránit obojživelníky, kteří by jinak skončili pod koly automobilů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Armádní letecká základna Kbely se chystá vystavit ruské letadlo. Někteří vojáci jsou proti
-
Maximální možný trest. Prokurátoři navrhli Pelicotovi 20 let za znásilňování manželky
-
Německá SPD si zvolila volebního lídra. O hlasy voličů se utká pod vedením Olafa Scholze
-
VIDEO: Smoleňák na jedné noze prostřelil Frodla. Kladnu ale parádní šibenice k výhře nepomohla