Co jsou to anxiolytika a jak se liší od antidepresiv?
MUDr. Petr Hrubeš v naší radioporadně. Téma: anxiolytika. Jejich přínos, správné dávkování a případné nežádoucí účinky.
Anxiolytika a antidepresiva - dvě kategorie poměrně často zmiňovaných a užívaných léků. Přesto se ale většinou jejich účinky lidem pletou a zaměňují je. Pojďme si tedy udělat v těchto termínech pořádek.
Dle definice jsou anxiolytika látky, které snižují psychické napětí, úzkost, strach.
Díky svému širokému spektru účinků jsou velmi často používány. Vedle léků proti bolesti se jedná o nejvíce předepisované léky.
Nejčastěji se předepisují při tzv. anxiózních neboli úzkostných stavech, strachu a různých fobiích. Tyto stavy bývají většinou doprovázeny bušením srdce, nevolností a průjmem.
Antidepresiva jsou naproti tomu léčiva, která upravují patologicky změněnou náladu. Poruchy nálady lze dělit na dvě základní - deprese a mánie.
Antidepresiva lze rozdělit do dvou základních skupin, které se liší mechanismem svého účinku:
První skupinou jsou inhibitory monoaminooxidázy, což je enzym, který ovlivňuje činnost mozku. Druhou jsou pak inhibitory zpětného vychytávají látek, které také činnost mozku ovlivňují. Každá skupina má několik dalších podskupin, tzv. generací.
Související
-
Jak využít barvy k překonání strachu, úzkosti či stresu?...
Radioporadna - Lucie Mílová - O symbolice barev - Jak můžete barvy využít k překonání strachu, úzkosti či stresu? Jak pomocí artifeletiky relaxovat, rozvíjet sebevě...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.