Čím dál víc populárnější jsou miniinvazivní chirurgické zákroky u zvířat. Jaké jsou jejich výhody?
Miniinvazivní chirurgie představuje ve veterinární medicíně relativně mladý obor, který se v posledních letech stává stále více populárním. Jednoznačným přínosem je méně bolestivý výkon, který vede k rychlému hojení operačních ran a ke zkrácení doby rekonvalescence po zákroku.
MVDr. Václav Bartoš z veterinární kliniky ZooVET v Hradci Králové v naší radioporadně na téma: Miniinvazivní chirurgické zákroky u zvířat a jejich výhody.
Co jsou to mininiinvazivní operace? Jaké jsou možnosti? U jakých případů jsou vhodné? Jaké jsou jejich hlavní výhody? Jak často se provádí a jsou dnes už běžné? Existují i nějaká případná rizika? Jsou pro některé druhy zvířat nevhodná?
Výhody mininvazivní chirurgie:
Malé operační ranky oproti rozsáhlému klasickému řezu
Rychlejší hojení a rekonvalescence
Minimální pooperační bolestivost
Podobně jako v humánní chirurgii, umožňují tyto metody provádět chirurgické zákroky velmi šetrnými postupy.
Čtěte také
Pro realizaci minimálně invazivních výkonů je nezbytné speciální přístrojové vybavení a instrumentarium, které zaručuje detailní obraz a maximální preciznost prováděné operace.
Adekvátní vybavení a kvalita používaných nástrojů jsou klíčové pro bezpečí pacienta, představují však vyšší finanční nároky oproti klasické chirurgii. Jednoznačným přínosem je méně bolestivý výkon, který vede k rychlému hojení operačních ran a ke zkrácení doby rekonvalescence po zákroku.
Laparoskopie
Je operační zákrok dutiny břišní, při kterém se pomocí endoskopických nástrojů pod kontrolou kamery provádějí operace či odběry vzorků. Mezi nejčastěji laparoskopicky prováděné výkony ve veterinární medicíně patří kastrace fen, odstranění kryptorchidního varlete u psa a pexace (přišití) žaludku u velkých plemen psů jako prevence torze žaludku.
Thorakoskopie
Je metoda vizualizace dutiny hrudní, kde je možné pomocí portů zavedených přes hrudní stěnu provádět diagnostické či terapeutické výkony na orgánech v hrudní dutině.
Je přínosnou metodou při odběrech vzorků plicní tkáně, pohrudnice či v případě onemocnění osrdečníku.
Arthroskopie
Je metoda zobrazení kloubu, při které pomocí arthroskopu diagnostikujeme některá onemocnění, a pokud je nezbytné, provedeme jejich chirurgické ošetření. Arthroskopicky ošetřujeme klouby loketní a ramenní.
Celou radioporadnu s MVDr. Václavem Bartošem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Nechat kastrovat domácí mazlíčky? Jak zákrok zvíře ovlivní? Nejčastější mýty týkající se kastrace
Nepřiměřené množení psů a koček se stává v dnešní době velkým problémem. Opuštění psi a kočky mohou být vážným zdrojem infekcí. Kastrace se tak stala běžným zákrokem.
-
Jaká je správná výživa našich domácích mazlíčků? Mají se krmiva a receptury střídat?
Odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka hostem naší radioporadny. Téma: jak správně připravit a podporovat zdravou stravu pro naše domácí mazlíčky.
-
V zimě potřebují naši domácí mazlíčci zvláštní péči. MVDr. Vlaďka Teplá v rozhlasové poradně
Zvěrolékařka MVDr. Vlaďka Teplá v naší rozhlasové veterinární poradně na téma: specifika péče o naše domácí mazlíčky v zimním období.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.