Chytrá tlačítka zajišťují ve Dvoře Králové u některých sběrných nádob rychlejší odvoz skla

26. březen 2019 10:58

Město Dvůr Králové nad Labem nainstalovalo na kontejnery na barevné sklo tzv. chytrá tlačítka. Ty mohou lidé stisknout ve chvíli, kdy je kontejner téměř zaplněný a svozová firma následně nádoby vyveze. Jde o pilotní projekt, tlačítka jsou zatím na třech nejvytíženějších stanovištích. 

V Hradci Králové čím dál víc třídí odpad. Návyky lidí se mění. Třídění má a bude mít smysl

03443225.jpeg

Obyvatelé Hradce Králové uložili za loňský rok do popelnic a kontejnerů o stovky tun netříděného odpadu méně, než o rok dřív. Ve srovnání s průměrem za roky 2012-2015 to je dokonce zlepšení o více než 2 500 tun. Vyplývá to ze statistik Magistrátu a Hradeckých služeb, podle kterých je ale pořád ještě na čem pracovat.

Benešovo nábřeží, kousek od jednoho z královedvorských obchodních center. U silnice řada kontejnerů na tříděný odpad, mimo jiné také na sklo. Na zeleném kontejneru je nově instalováno tlačítko, doplněné štítkem s nápisem Při zaplnění zmáčkni!

„Zavedli jsme to z důvodů, že kontejnery na sklo se zaplňují nepravidelně. Stává se, že někdo přijede a přiveze velké množství skla a potom zase dlouhou dobu sklo do kontejneru nepřibývá. Takže, i když bylo například sklo odvezeno nedávno, může dojít k přeplnění kontejneru a odkládání odpadu mimo nádobu," vysvětluje Eva Šírková z odboru životního prostředí městského úřadu ve Dvoře Králové nad Labem.

Město Dvůr Králové nad Labem nainstalovalo na kontejnery na barevné sklo tzv. chytrá tlačítka

Už loni nainstalovala radnice na vybraná místa nálepky s telefonními čísly, kdy lidé mohli svozovou formu sami zavolat. Nová tlačítka jsou ale o něco účinnější.

„Když lidé zmáčknou tlačítko, tak my na městském úřadě a také svozová firma vidíme v případě zapnuté internetové aplikace, že kontejner je pravděpodobně zaplněn."

Po stisknutí tlačítka musí firma kontejner do tří pracovních dnů vysypat

Jak systém funguje z pohledu svozové firmy, popisuje jednatel Michal Lukáš. Sedí za počítačem a na jeho monitoru sleduje data ve speciálním programu.
„Rozkliknu si aplikaci a vidím, kolikrát byl zmáčknutý knoflík na daném kontejneru například během jednoho dne. Tenhle údaj například znamená, že byl naposledy stisknutý před pěti dny."

Hořice zvolily jednoduchou cestu, jak přimět lidi k lepšímu třídění komunálního odpadu

Popelnice, odpadky, podzemní kontejnery, tříděný odpad (ilustrační foto)

Obyvatelé Hořic se musí připravit na to, že nejspíš od přelomu roku budou muset produkovat méně komunálního odpadu. Město chce přimět obyvatele k lepšímu třídění a také hodlá zabránit nárůstu nákladů za svoz a likvidaci odpadu - a to ať už pro městskou pokladnu nebo pro samotné občany.

Firma má ve smlouvě podmínku, že po zmáčknutí tlačítka musí kontejner vyvézt do tří pracovních dnů. Zatím se jí to daří i o něco dřív.
„Někdo zazvonil a během jednoho dne jsme byli schopni kontejner vyvézt."

Michal Lukáš současně dodává, že instalace tlačítek má své výhody i nevýhody. Firma sice musí poměrně rychle zareagovat na nečekané naplnění, na druhou stranu zase odpadá úklid okolí kontejneru. Tam totiž lidé v případě nouze láhve odhazovali.
„Takto máme přímý přehled, kdy je kontejner naplněn. V minulosti se stávalo, že bylo sklo rozházené před kontejnerem, byly tam rozbité flašky, protože byl kontejner plný. Naši zaměstnanci musí potom sklo uklízet a zametat. Tímto systémem bychom se tomuto mohli vyhnout."

Královédvorská radnice zatím nainstalovala tlačítka pouze na vybraná místa ve městě. Po čase celý projekt vyhodnotí.

Spustit audio

Související