Český dům v Paříži stojí v dějišti olympiády po šesti letech. Prezentuje ho i socha Věry Čáslavské

25. červenec 2024

Rok 2024 je nabitý sportovními událostmi. Po MS v hokeji a fotbalovém Euru začíná olympiáda v Paříži. „Máme za sebou dvoje olympijské hry, které byly v covidu, tedy bez diváků a bez ceremoniálů,“ ohlíží se Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Jiří Kejval

Do Francie se olympijské hry vrací po 100 letech. „Vracíme se tam, kde jsme byli před covidem, a to je velká příležitost. Francouzi to tak vnímají, bude to velkolepé. Zahájení bude na délce 6,5 kilometrů, což je unikátní. Začíná za katedrálou Notre-Dame, která už by měla být po požáru v roce 2019 opravená, pak projde průvod centrem Paříže až k Eiffelově věži, kde bude závěrečné defilé a zapálení ohně,“ popisuje Jiří Kejval pompézní pojetí francouzských organizátorů. „My pojedeme na lodi, což je také neobvyklé. Na březích řeky Seiny se očekávají stovky tisíc diváků.“

Český dům v Paříži se sochou Davida Černého

Po šesti letech stojí v dějišti her Český dům. Je součástí projektu Nations park (park národů – pozn. red.), na který se promění tamní nejznámější park La Villette. „Ten dům je nádherný. Největší část je vyhrazená pro diváky, odtamtud sledujeme všechno dění. Budou tam studia Českého rozhlasu i České televize. A sem se dostanete i bez lístku. Olympijskou Paříž jste mohli zažít naposledy před 100 lety a teď.“

Český dům ale neprezentuje jen sport, snahou je prezentovat Českou republiku jako takovou. „Paříž je mimo jiné i hlavním městem gastronomie a v této oblasti jsme na špičce s českým pivem. V poslední době je u nás boom minipivovarů. Vybrali jsme jich šestnáct. Každý návštěvník tak může ochutnat různá piva z našich regionů.“

Před Českým domem je instalovaná socha od Davida Černého, která vzdává hold Věře Čáslavské. Socha se otáčí a v určitém světle a momentu je vidět akrobatický prvek, který vychází ze tří základních nářadí v rámci programu ženské gymnastiky.

Medaile s kouskem Eiffelovky

Novinkami této olympiády jsou i závody v ulicích. „V zásadě každý den tam něco bude. Běží se veřejný maraton, kde poběží 20 000 lidí, na programu jsou i cyklozávody. Kdo nenavštíví olympijskou Paříž, jako by nebyl,“ usmívá se předseda.

Medaile jsou také unikátní. „Francouzi vybrali slavného zlatníka, který doprostřed medaile upevnil část kovu ve tvaru šestiúhelníku. A ten kov je z Eiffelovy věže. A to je přece nádherný, když si odnesete kus Eiffelovky.“

Olympijský festival v Mostě

Jiří Kejval

Nejen v Paříži bude olympijský festival. Jiří Kejval zve všechny do severočeského Mostu. „Proběhla tam neuvěřitelná rekultivace krajiny a my jsme moc rádi, že to můžeme celé republice prezentovat. Je tam nové jezero, s maximální hloubkou 75 metrů a je údajně nejčistší v republice,“ láká předseda.

Na festivalu je zastoupeno na 50 olympijských i neolympijských sportů. „Vyzkoušet si můžete kterýkoli sport. Málokomu se podaří střílet z opravdového olympijského luku. A všichni sportovci, kteří se budou vracet, pojedou z Ruzyně rovnou do Mostu a budou tam sdílet své zážitky.“

Před 100 lety jsme získali deset medailí, jednu zlatou. Kdo ji tenkrát vyhrál? Budou se někdy konat olympijské hry také u nás? A jak je to se sportem u dětí? „Podle studie dnešní chlapci mají stejnou fyzickou kondici jako dívky ve 30. letech minulého století. Takže ta situace vůbec není dobrá,“ říká Jiří Kejval v pořadu Alex a host. Poslechněte si záznam.

Spustit audio