Bude v Jičíně fermentační stanice?

21. září 2010

Pojďme do Jičína, kde se stále drží v centru pozornosti záměr výstavby biostanice v objektu bývalé mlékárny. Iniciátorem projektu, který mnohým, jak se říká "nevoní", bylo a je občanské sdružení Křižánky, které patří pod Český svaz ochránců přírody. Krajský úřad Královéhradeckého kraje nyní nařídil rozsáhlejší prozkoumání záměru. Na zjišťovací řízení tedy naváže posouzení vlivu na životní prostředí - takzv. EIA. Případná výstavba biostanice se tak zpozdí asi o půl roku. Mezitím ale zřejmě bude pokračovat boj "kdo z koho". Ten se ostatně odráží i v příspěvku Vlaďky Matějkové.

Vedení města nechce bioplynovou stanici na likvidaci odpadů v areálu bývalé mlékárny za vlakovým nádražím, kam by se dovážel přírodní odpad z Jičína a okolí. Vznikla dokonce petice proti její stavbě, obyvatelé se nejvíce obávají zápachu, dopravních komplikací a také faktu, že Jičín bude místem, kam se vozí zbytky z okolí. Podle realizátorů projektu, neziskového sdružení Křižánky, je to ale nesmysl a není se čeho bát.
Ať už je biolikvidace odpadu v Jičíně vhodná nebo ne, faktem zůstává, že takové nakládání bude povinné pravděpodobně od začátku roku 2011 nařízením Evropské unie.
A co vlastně patří mezi nejvíce prosazované výhody při biologickém zpracování odpadů? Především úleva skládkám a také výsledný produkt, který likvidací vzniká. Pro Jičín by to znamenalo teplo pro 400 a elektřinu pro 1200 domácností, a to zhruba za poloviční cenu.
Celé zařízení i s technologií vyjde na 130 milionů korun, přičemž bude využita zhruba třetina areálu. Tak velkou částku chce nezisková organizace získat částečně z dotace a částečně z úvěru nebo od investora.
Jak moc je nebo není biostanice škodlivá a zda ohrožuje životní prostředí, o tom se budou moci přesvědčit zájemci při zájezdu na konci října při prohlídce rakouské fermentační stanice, která se co do technologie a umístění shoduje s plánovanou jičínskou biostanicí. Vlaďka Matějková bude vše samozřejmě i nadále sledovat.

Spustit audio