Boni Pueri zazářili 8 000 kilometrů od domova v daleké Číně. Procestovali ji křížem krážem

24. září 2018

Ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové vítáme Boni Pueri, tedy Český chlapecký sbor z Hradce Králové, který o prázdninách zahájil už svoji třicátou sedmou koncertní sezonu. Ten start se odehrál skoro 8 000 kilometrů daleko na velkém koncertním turné v Číně.

A právě o turné v Číně si budeme povídat s ředitelem Boni Pueri Pavlem Horákem a se sbormistrem Jaroslavem Šlaisem. A musíme přivítat i 11letého altistu Jurije. Tak jaké to bylo pane řediteli v Číně?
Bylo to fantastické, my jsme z Číny úplně nadšení. Bylo to naše dvacáté čtvrté turné po Asii a čtvrté po Číně, tam to musíme ještě dohnat. A bylo to fantastické, my jsme tam opravdu strávili 3 týdny koncerty, není to tak, že by si kluci někde jen tak vystupovali, to jsou opravdu dvouhodinové náročné koncerty. Bylo jich celkem 11 a jednou v televizi. My jsme za tu dobu, dnes jsme to počítali, obletěli vlastně skoro celý svět, když to vezeme na kilometry, protože jsme létali, hodně jsme byli ve vzduchu. A potom jsme jezdili rychlovlaky, takže to si určitě kluci užili.

Jen samotná cesta do Číny byla velmi dlouhá, snad 34 hodin v letadle na cestách?
Tam to bylo opravdu 34 hodin, protože po příletu do Pekingu navazoval ještě vnitrostátní přelet do Dalianu, kde začínal náš první koncert.

Jak se to dá zvládnout, protože na biorytmus každého člověka působí ten přelet, časový posun. A vy jste museli být připraveni hned na místě vystoupit a zazpívat.
Tak to se neřeší, protože biorytmus se nedá ošálit nějakým přípravy, to si musí člověk odžít. Ale ten zážitek, začít někde u ruských hranic u Novosibirsku a končit někde u Vietnamu, přelétnout celou Čínu, to je jako kdybychom přeletěli několikrát Evropu skrz na skrz, to se musí zažít.

Boni Pueri prošlo už 3 000 chlapců. Je to vždy radost, když z nich vyrostou dobří kluci

Český chlapecký sbor Boni Pueri

Dnešní povídání je velkou srdeční záležitostí také pro moderátora Jakuba Schmidta, protože řeč bude o Boni Pueri, o chlapeckém pěveckém sboru, který už od roku 1982 působí v Hradci Králové. A ve kterém i on několik krásných klukovských let prožil. Naším hostem je sbormistr a ředitel Boni Pueri, českého chlapeckého pěveckého sboru se sídlem v Hradci Králové, Pavel Horák.

Celkem to tedy bylo 11 celovečerních koncertů, ten první byl v Dalianu. Slyšel jsem, že na tom prvním koncertě to byl takový návrat do minulosti. Připravili vám projekci, kde byli malí kluci před několika v Číně poprvé a teď se tam vrátili už jako dospělí kluci.
Je to tak, kluci najednou zírali, protože ty velkoplošné obrazovky pro rockové hvězdy, tam mají v každém sále úplně běžně. A najednou se tam objevilo video před x lety a kluci se tam poznávali, jak byli malí. Byl to určitě pro ně návrat do dětství, ještě k tomu tolik kilometrů od domova.

Jaký byl program, který jste čínskému publiku tentokrát přivezli? Čínská agentura, která se tam o vás stará, si dopředu objedná co by chtěli slyšet?
Ano, čínská agentura měla speciální požadavek na výběr čínských skladeb. Koncertní program byl složen tradičně, jak už to v Asii děláme, ze tří částí. V první části zazní díla evropské klasiky, druhá část je věnována české hudbě a českému folkloru a třetí část, když jsou to vánoční turné, tak je vánoční, ale v tomto případě, když bylo léto, tak je takzvaně cestovatelská. Posluchači slyší ukázky z různých míst světa, takže je tam africká hudba, brazilská, indonéská, samozřejmě čínská, ruská, která tam byla velmi dobře přijímána. Je tam toho opravdu hodně, co si mohou vybrat.

Čínština, to mě zajímá, jak vám jde? Přiznám se, že se před lety, když mi bylo tak 11 let, jsem také zpíval s Boni Pueri a to jsme třeba jeli do Francie a museli jsme se naučit francouzské písničky, což mi dělalo velký problém. Juriji, tak co ty a čínština, dělalo ti také problém naučit se čínsky?
Vůbec jsem tomu nerozuměl. Prostě jsem se to naučil nazpaměť.

A umíš nějaké čínské slovíčko?
Jediné co umím je děkuji.

Jak vás přijalo tamní publikum? Protože například když přijedete do Koreji, tam jste superstar a fanynky šílí. Jak to funguje v Číně?
Čína se teprve seznamuje s evropskou kulturou, moc vřele ji přijímá. My doufáme, že byla agentura spokojená s naším vystupováním a s repertoárem. Ale samozřejmě čínské publikum, tím, že se pohybuje v jiné hudební oblasti, tak se tu muziku musí ještě učit vnímat.

Boni pueri vás zdraví od Jihočínského moře, od hranice s Vietnamem

Pane řediteli, vy jste se dostali i do míst, kde možná vůbec žádné české hudební těleso nikdy neviděli?
My jsme byli přímo na hranicích s Vietnamem, bylo to úžasný zážitek. Protože jednak publikum bylo z části složené i z Vietnamců, kteří mohli přejít hranice, zpívali jsme asi 300 metrů od vietnamských hranic. A měli jsme tam úžasný zážitek, protože jsme byli v Jihočínském moři, kluci se byli podívat, ohromné vedro a najednou bum, přesně jako ve Forrestu Gumpovi začalo pršet a nepřestalo, pršelo zleva, zprava, zespoda, ze všeho. Abychom měli neuvěřitelný zážitek, přesně jak to bylo v tom filmu. A potom jsme šli teprve koncertovat a byli jsme všichni promočení.

Ale do večera jste uschli, ne?
Ano, jsme na to vybavení. Ale měli jsme překrásné počasí celou dobu, teď tam jsou hurikány, ale my jsme chytili krásné počasí, kromě těch vietnamských hranic.

Boni pueri čekaly na pěti celovečerních koncertech v Číně ovace ve stoje

Český chlapecký sbor BONI PUERI sklidil v Číně velký úspěch

Velký úspěch a ovace ve stoje provázely letní koncertní turné Českého chlapeckého sboru Boni pueri po Číně. Během cesty absolvovali zpěváci za řízení svého ředitele Pavla Horáka pět celovečerních koncertů v těch nejprestižnějších sálech Pekingu, Šanghaji, Jinanu, Baotou a Guangzhou a také vystoupení v největší čínské televizi CCTV.

Takže i déšť je v Číně jiný. Také jsem slyšel, že se před koncem koncertu půlka publika zvedla a odešla, což vás na jevišti muselo v tu chvíli zasáhnout. Proč odešli Jaroslave?
My jsme to věděli dopředu, byl jsme s tím seznámeni, takže jsme naštěstí nebyli nepříjemně překvapeni, že by se to naše vystoupení publiku nelíbilo. Byla to vietnamská část publika, protože koncert byl dvouhodinový a do 10 hodin do večera musela ta vietnamská část diváků překročit zpátky hranici. Museli se před desátou hodinou zvednout a odejít. Ale věděli jsme o tom dopředu.

Jsou v Číně velké koncertní sály?
Vzniklo tam momentálně 2 tisíce nových koncertních sálů. My jsme si vždy dělali srandu, když jsme jeli do nějakého 12 milionového města, že je to taková vesnička, říkali jsme, že jedeme zpívat na vesnici, ale úžasně nás tam přijímali.

Takže jedna čínská vesnice je větší než naše Česká republika. Juriji pověz, máš nějaký zážitek, který ti nejvíc utkvěl za tři týdny v Číně?
Můj asi nejlepší zážitek byl v Šhangaji, v noci jsme si byli prohlédnout budovy, bylo to nádherné.

Na závěr pane řediteli, turné se na konci zhodnotí, tak jaké bylo, jak jste spokojený s vystoupením a s kluky?
Pro nás je nejcennější to, že agentura okamžitě chce, abychom tam jezdili možná i každoročně. To je pro nás nejlepší vyznamenání. Než se plácat po zádech a říkat si jak jsme dobří. My vždy čekáme, jestli se to líbí publiku a jestli nás znovu pozvou a to přišlo. Takže jsme rádi, že jsme tam nebyli snad naposledy.

Čtěte takéČeský chlapecký pěvecký sbor Boni Pueri z Hradce Králové

Úžasné zážitky, úžasný vstup do třicáté sedmé koncertní sezony pro Bony Pueri. Co vás čeká teď v nejbližších dnech, týdnech a možná i měsících, jaká bude ta nová sezona?
Sezona bude určitě krásná. My teď děláme ještě nábory, vybíráme šikovné kluky z celých východních Čech po všech školách a školkách. Zveme k nám šikovné kluky, aby měli stejné zážitky jako mají teď naši kluci. Budeme také dělat krásný koncert v Hradci Králové, Tmavomodrý večer, kde bude společně s námi houslista Václav Hudeček. A budeme po 17 letech tentokrát zase na Vánoce doma v Čechách, takže přijďte.

Držíme vám palce, ať se daří, Český chlapecký pěvecký sbor Boni Pueri z Hradce Králové, ředitel Pavel Horák, sbormistr Jaroslav Šlais a 11letý altista Jurij. Děkuji za rozhovor a na shledanou.
Na shledanou.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související