Během čtvrt hodiny přišli někteří lidé na Rychnovsku při přívalových deštích prakticky o všechno

19. červen 2020

Zaplavené silnice, zatopené desítky rodinných domů i velkých bytovek. Právě takové jsou následky čtvrtečních přívalových dešťů na různých místech Královehradeckého kraje. Voda sice už opadla, úklid po ní ale zdaleka neskončil. Hasiči a dobrovolníci likvidují následky lokálních záplav.

Problémy měli lidé na Jičínsku, Hradecku a především Rychnovsku. Tam voda zaplavila silnice a vytopila desítky rodinných domů. Někteří lidé už jsou tak kvůli úklidu následků blekových povodní na nohou víc než dvacet hodin v kuse.

Čtěte také

„Spal jste?"
„Nespal jsem."
Petr Lák žije v obci Tutleky. Je dobrovolným hasičem, a když se z místního malého potoka stala dvacet metrů široká řeka, chtěl nejprve varovat ostatní.

Zamířil proto do místní hasičské zbrojnice.
„Běžel jsem houkat."

Mezitím podle svých slov přišel prakticky o všechno. Během čtvrt hodiny. Teď je velká část jeho života v kontejneru před domem.
„Když jsem přišel domů, tak mi auto plavalo, gauč jsem musel vyhodit, sedačku, prostě všechno, co jsem za dvacet let života nastřádal. Tak teď nemám nic."

Likvidace následků škod způsobených velkou vodou na Rychnovsku

O mnoho líp na tom není ani rodina Novákových. I ta bydlí v domku přímo u páteřní silnice, po které se valila voda.
„Na silnici bylo půl metru vody a ani se sem nikdo nedostal."

Tutleky jsou jednou z nejvíc postižených obcí v Královehradeckém kraji, voda zaplavila nejen desítky domů, ale třeba i zmiňovanou hasičskou zbrojnici, navíc strhla betonový mostek u staré školy.

Čtěte také

Škody ale sčítají i jinde. Třeba i nedalekých Lupenicích.

„Bojujeme," popisuje jedním slovem, ale o to výstižněji, situaci starosta obce Ivo Muthsam z ODS.

Mezitím dává pokyny lidem, kteří pomáhají s úklidem.
„Všechno se teď vynosí. Co je na ruce, tak hned. Potom přijede technika."

Pod vodou se ocitl také místní sportovní areál, z víceúčelového hřiště se stal dočasně rybník.
„Na hřišti byly tři metry vody. Sklad byl potopený až po stropní konstrukci. Jsme rádi, že to přežil. Mantinely naštěstí vyplavaly."

Lupenice (u Rychnova nad Kněžnou)

Na odpoledne svolal starosta Lupenic mimořádné zastupitelstvo, do té doby bude on i desítky dobrovolníků uklízet.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...