Hradečtí hasiči pomohli po povodních v Pardubickém kraji, premiéru mělo velkokapacitní čerpadlo

18. červen 2020

Bleskové povodně, které se v neděli 14. června 2020 přehnaly přes Pardubický kraj, napáchaly obrovské škody. Pomáhat na mnoha místech musela i speciální technika. Svou premiéru mělo při čerpání na Přeloučsku i velkokapacitní čerpadlo SOMATI ze sousedního HZS Královéhradeckého kraje.

V rámci mezikrajské výpomoci byla po domluvě ředitelů HZS obou krajů nasazena na pomoc s odstraňováním následků povodně profesionální jednotka z centrální stanice Hradec Králové, která má ve výbavě zařízení pro dálkovou dopravu vody SOMATI.

Čtěte také

HZS Královéhradeckého kraje využívá toto zařízení od října 2015, zásahovou premiéru mělo však až nyní při povodních v Pardubickém kraji.

Jednotka byla vyslána nejprve v neděli 14. června 2020 ve večerních hodinách do Přelouče, části Lhota, kde pomáhala celou noc až do pondělního rána s čerpáním vody ze zatopené části obce a zasažených rodinných domů.

Hradečtí hasiči pomohli po povodních v Pardubickém kraji, premiéru mělo velkokapacitní čerpadlo SOMATI

Podruhé byla jednotka se zařízením SOMATI nasazena v pondělí 15. června 2020 ve Chvaleticích, kde došlo k zatopení kamenolomu i s technologickou linkou a stavebními stroji, zpět na základnu se jednotka vracela 16. června 2020 v odpoledních hodinách.

Informace o zařízení pro dálkovou dopravu vody SOMATI

Jedná se o mobilní modulární zařízení s vlastním čerpadlem, poháněným pomocí hydromotoru. Zařízení je vyvinuto především pro dálkovou dopravu vody či hasicí účely při rozsáhlých požárech. Zároveň se využívá v případě čerpání vody při povodních.

Čtěte také

Hydraulicky poháněné plovoucí čerpadlo dokáže čerpat 2 500 až 8 000 l/min. Pro představu tento výkon odpovídá například čerpadlům čtyř cisternových automobilových stříkaček. Čerpadlo je přizpůsobeno tak, aby mohlo čerpat i chemicky znečištěnou vodu, kal, špínu nebo mořskou vodu.

Velkokapacitní čerpadlo SOMATI se skládá celkem ze tří modulů: první tvoří kontejner, který je osazen čerpadlem s hydromotorem, zbývající dva moduly jsou hadicové kontejnery, v každém je jeden kilometr hadic.

Základní technické údaje:
pohonná jednotka diesel motor (145 kW),
hydraulicky poháněné plovoucí čerpadlo (2 500 až 8 000 l/min),
možnost čerpání z vodního zdroje ze vzdálenosti 60 m horizontálně i vertikálně,
doprava vody na vzdálenost až jednoho kilometru

Na likvidaci následků po povodních v Pardubickém kraji byly nasazeny také doborovlné jednotky města Hradec Králové - JSDH Březhrad, Malšova Lhota, Plácky, Plačice a Třebeš.

autor: baj | zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová