Zde staví Dědkostav. Skupina důchodců opravuje hrad Potštejn

31. červenec 2016

Vajíčka do malty rozhodně nedávají. Místo toho používají speciální přípravky, které zajistí to, že hradba vydrží zase pár desetiletí nebo století. Řeč je o skupině důchodců, která si říká Dědkostav, a letní měsíce tráví tím, že opravuje hrad Potštejn v podhůří Orlických hor.

„Aby se hrad mohl vůbec zpřístupnit, tak se s tím muselo začít něco dělat,“ vzpomíná Václav Lžičař, jak před více než deseti lety vznikla skupina, která si říká „Dědkostav“.

Především potštejnští důchodci od té doby pracují na obnově hradu a říkají, že mají práce jako na kostele. Nebo spíš jako na hradě.

Na pracoviště to má nejblíž Antotín Bitnar, který bydlí u cesty pod ním. „Šlapat nemusím, chci. Potřebuju chodit,“ usmívá se. „Letos budujeme zděný náznak hradby tak, jak kdysi vypadal,“ říká důchodce.

„Netušíme, jak dlouho tu ještě budeme, ale pokud Potštejn bude chtít udržet hrad v provozu, musí se pořád něco opravovat,“ tuší Jiří Neugebauer. Podle něj nehrozí, že by někdy byli s opravami u konce.

„Kdyby seděli někde u piva, budou opravdu dědkovatět. Poroste jim břicho a budou k ničemu. Takhle aktivní důchodci, to je nejlepší,“ říká návštěvnice Radka, která vyšla na kopec s hradem Potštejn. Dovnitř se ale kvůli pondělku nedostala. První den v týdnu je zavřeno.

Zde staví Dědkostav. Důchodci parodují oznámení velkých stavevních firem
Hrad Potštejn
Jiří Neugebauer plánuje další opravy na hradě Potštejn
O hrad Potštejn se stará i skupina důchodců
autoři: mkk , vman
Spustit audio