Zapomenout zalít kytky je menší chyba, než je zalít dvakrát. Prostě méně je i v tomto případě více
Je tu období, které nemají někteří lidé moc v lásce a které příliš nesvědčí ani pokojovým rostlinám. Přesto při správné péči přečkají celou zimu bez úhony i v méně příznivých podmínkách.
Zahradní rádce František Hlubocký v naší radioporadně na téma: péče o pokojové květiny. V čem nejčastěji chybujeme? Postřik proti škůdcům.
Chybami se člověk učí?
Rostliny vydrží hodně, ale přece jen má i jejich odolnost své meze.
Vyvarujete-li se nejčastějších a opakujících se chyb, měly by být vaše pokojové rostliny na jaře v dobré kondici a vystartují s elánem do nové sezony.
Nejběžnější chyby při přezimování rostlin:
Suchý vzduch - optimální vlhkost vzduchu pro pěstování běžných pokojových rostlin je kolem šedesáti procent.
Nedostatek světla - projevuje se blednutím listů a změnami jejich barvy.
Příliš vysoká teplota pro přezimování - většině rostlin stačí v zimním období teplota mezi patnácti až dvaceti stupni.
Přílišná zálivka - čím nižší teplotu pro přezimování zvolíte, tím víc musíte omezit zálivku. V přelité zemině zahnívají kořeny rostlin.
Přihnojování v zimě není vhodné vůbec. Třebaže rostliny zůstávají zelené, procházejí určitým obdobím vegetačního klidu a nadbytečné živiny by nespotřebovaly.
Přesazování rostlin nechte na jaro, v zimě jim dopřejte klid.
Průvan při větrání v mrazivých dnech dokáže rostlinu nenápadně zlikvidovat.
Suchý vzduch zvlhčí pokojové fontánky umístěné v blízkosti rostlin nebo na plato nasypané drobné oblázky s vodou. Na ně postavte květníky tak, aby nestály ve vodě. Odpařovaná voda rostlinám změní mikroklima na potřebnou vyšší vlhkost.
Čtěte také
Rostliny můžete také rosit nebo jim otírat listy navlhčenou houbou. Tím je zbavíte i prachu a usnadníte jim dýchání. Neroste a neotírejte však rostliny s plstnatými listy.
Nedostatek světla vyřešíte umístěním rostlin na okenní parapet, tak, aby se listy nedotýkaly skla. V předjaří pozor na prudké slunce, mohlo by popálit listy.
Zálivku omezte tak, aby zemina v květináči stačila na povrchu oschnout. Fíkusy reagují na přemokření žloutnutím a opadem listů.
Průvan při větrání v mrazivých dnech ohrožuje rostliny umístěné na parapetu. Přeneste je po tu dobu jinam.
Zimní škůdci pokojových rostlin
V zimním období často napadají naše pokojovky různí škůdci, nejčastěji svilušky, molice, mšice či puklice. Je třeba průběžně kontrolovat stav a v případě napadaní co nejrychleji zasáhnout, než se škůdce rozšíří.
Můžete proti nezvaným škůdcům použít šetrné prostředky, které lze zakoupit. Nebo můžete využít tzv. babské rady, popřípadě můžete zvolit i chemické přípravky.
Situaci s napadenými rostlinami určitě nepodceňujte. Škůdci se brzy mohou rozšířit na všechny rostliny ve vašem obydlí.
Celou radioporadnu s Františkem Hlubckým si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
VIDEO: Jak připravit muškáty na zimu? Zahradní rádce František Hlubocký vám to ukázal
Zahradní rádce František Hlubocký hostem naší radioporadny. Tentokrát na téma: přípravy zahrady na zimu. A vašich dotazů bylo opravdu hodně!
-
Růžová radioporadna. Zahradník František Hlubocký a základní...
Radioporadna: zahradník František Hlubocký a povídání o růžích. V čem nejčastěji chybujeme? Jak využít přírodní repelenty? Jak načasovat prořezání? Základní členění...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.