Zahrada mezi zdmi? Jde to! V Hradci Králové si sousedé osazují zelení část vnitrobloku

21. červen 2018

Probíhající revitalizace části vnitrobloku v jedné z hradeckých ulic spojuje sousedy a zároveň zlepšuje životní prostředí, na které se ve městech velmi často zapomíná. Tento projekt vznikl díky podpoře z grantového programu Zelené oázy.

Vnitrobloky jsou nedílnou součástí městského života, které nabízejí alespoň trochu zeleně v již tak husté zástavbě velkého města. Řešený prostor se nachází v klidnější části vnitrobloku, kde sousedé společnými silami revitalizují stávající zelenou plochu. Dnes se zde setkávají místní obyvatelé z přilehlých bytů, aby si popovídali u grilování a zároveň tak měli na dohled své hrající si děti.

Projekt revitalizace má vytvořit toto místo příjemnějším a komfortnějším.

Od března tohoto roku se za pomoci většiny sousedů odstranily nevyhovující dřeviny, přesadily se stávající dřeviny na vhodnější místa, zrealizovaly se vyvýšené záhony na zeleninu a bylinky. Během podzimu je v plánu vysadit několik kvetoucích listnatých keřů, stínomilných trvalek a založení nového trávníku. Samozřejmostí je také vybudování kompostéru.

V Hradci Králové si sousedé osazují zelení část vnitrobloku

,,Peníze čerpáme nejen z grantového programu Zelené oázy, ale i ze soukromých finančních zdrojů, a to z bytového fondu, do kterého společně každý měsíc přispíváme. Sami si hradíme například dřevěnou pergolu, která už stojí na místě a nové posezení, které plánujeme realizovat v červenci," uvedla na pravou míru koordinátorka projektu Kateřina Rytinová.

,,Protože je pozemek ve vnitrobloku ve vlastnictví města Hradce Králové, bylo nutné získat i různá povolení, což někdy nebylo snadné. Tímto bych chtěla poděkovat za vstřícné jednání odboru životního prostředí, odboru hlavního architekta, oddělení hospodaření a evidence majetku města a technickým službám města Hradec Králové," sdělila Kateřina Rytinová.

V Hradci Králové si sousedé osazují zelení část vnitrobloku

FOTOGALERIE: Květena Královéhradecka se zvláštním zřetelem na Velké náměstí

Květiny uprostřed parkoviště na Velkém náměstí v Hradci Králové

Na Velkém náměstí v Hradci Králové se v posledních dnech v některých výmolech a prasklinách v asfaltovém povrchu objevily květiny. Neznámý zahradník chce připomenout neutěšený stav tohoto důležitého a historického prostoru krajské metropole. 

Cílem projektu není jen osobní prospěch jednotlivců, kteří bydlí v přímém sousedství revitalizovaného prostoru, ale i snaha o zlepšení životního prostředí ve městě, snížení teplotních výkyvů v letních vedrech a poskytnutí přirozené potravy a úkryt ptactvu a dalším živočichům. Po výsadbě plánované zeleně dojde ke zlepšení mikroklimatu, snížení prašnosti a k zachycení škodlivých exhalátů z automobilové dopravy.

Celý projekt bude dokončen na podzim roku 2018. Následná údržba zeleně bude i nadále probíhat za participace sousedů a dalších obyvatel z přilehlých domů.

,,Budu velmi ráda, když se naším projektem někdo inspiruje a zrealizuje v našem městě něco podobného. Vždyť my děláme Hradec Králové tím, čím je," dodala na závěr Kateřina Rytinová.

V Hradci Králové si sousedé osazují zelení část vnitrobloku
autoři: Milan Baják , Kateřina Rytinová
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.