V Novém Bydžově si někteří obyvatelé stěžují na údajný opakující se nepořádek na veřejnosti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nedopalků jsou v okolí každé autobusové zastávky stovky

Někteří obyvatelé Nového Bydžova jsou přesvědčeni, že místní Technické služby nepracují tak, jak by pracovat měly a po městě se válí odpadky - kritika se například objevila i v městském Zpravodaji. Ředitel Technických služeb se ale brání - všechno je prý jinak a když už se někde něco objeví, obvykle to není vinou špatného úklidu.

Podle ředitele Technických služeb Jana Kubánka mohou za nepořádek do značné míry sami obyvatelé, kteří nakládají s odpadem jinak, než by měli. Město zaměstnává dostatek lidí na to, aby za běžných okolností bylo čisto: „Teď máme nových asi 16 lidí. Z toho je tady 8 žen, které pravidelně prakticky každý den svůj čtverec, který procházejí."

Čtěte také

Jenže do některých míst mohou prý zaměstnanci i několikrát denně a vždycky bude co uklízet. Podle Jana Kubánka se to týká hlavně okolí některých škol: „Tam se jim stalo, že to ty ženy uklidily, zametly a potom tam mládežníci dokouří cigaretu a hodí to na chodník. Když jim tam něco řeknou, tak jim odpoví, že jsou tam proto, aby to bylo uklizeno. A takto si to představuje řada lidí. Že když platí daně, tak my jsme tu od toho, abychom to po nich uklízeli."

Jednou ze škol, jejíž okolí lidé kritizovali, měla být i Střední škola technická a řemeslná. Jenže aspoň v době natáčení reportáže kolem ní bylo doslova ukázkově čisto.

Veřejně prospěšné práce

Ředitel školy Vladimír Blažej vysvětlil, že se pedagogové důsledně snaží o to, aby žáci dodržovali nastavené mantinely. Například nedopalky cigaret před školou prostě nenajdete: „My máme takový obecný princip, my tomu říkáme pravidlo 50. To znamená 50 metrů od školy to stíháme, bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí. Považujeme za špatné, neetické a nedobře působící, když žáci kouří před školou."

Uklizeno bylo i po oněch zmíněných padesáti metrech, až na jednu v trávě odhozenou půllitrovou PET lahev.

Podle kritiků dělají mladiství často nepořádek i v parku. I tam jsou ale kamery a podle místostarosty Bohumila Orla, který řídí Městskou policii, tam často chodí i strážníci. Napoprvé nepořádek řeší domluvou: „Kdy není napomenutí, což se stalo, když je tam u toho, někde v parku, alkohol. Pak okamžitě volají rodiče a sociálku, případně státní policii."

V Novém Bydžově funguje podle nezávislého místostarosty Bohumila Orla bezmála padesát kamer a šest fotopastí. A úspěchy se při odhalování těch, kteří dělají nepořádek, prý dostavují: „Pomocí fotopastí se podařilo odhalit několik takových rošťáků. Byla to třeba i firma, která složila náklad z automobilu tam, kde neměla."

Úplně čisto asi nebude nikdy a nikde, stejně jako se zřejmě nikdy nestane, že by si lidé přestali stěžovat, říká smířeně ředitel Technických služeb Jan Kubánek. On sám má ale prý za svou firmu čisté svědomí.