V nepřístupné lokalitě v Krkonoších shořela chalupa, jeden člověk zemřel. Škoda je asi 4 miliony

25. únor 2019 07:47
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V nepřístupné lokalitě v Krkonoších shořela chalupa, požár si vyžádal jednu oběť

Tři jednotky požární ochrany vyslalo v pátek 22. února krajské operační a informační středisko HZS Královéhradeckého kraje k nahlášenému požáru horské chalupy ve Velké Úpě v lokalitě pod Janovými boudami.

K chatě vedla špatně přístupná zledovatělá cesta, těžké hasičské technice zcela nedostupná. První hasiče dovezla k místu požáru terénní čtyřkolka dobrovolných hasičů z Horního Maršova a velitelský automobil z Pece pod Sněžkou se speciálním obutím s hroty. Dále vozily hasiče sněžné skútry horské služby i místních chatařů, na místě byli se čtyřkolkou také policisté.

Hasiči uhasili požár louky v Krkonoších nad Labskou boudou

hasiči

Hasiči asi po dvou hodinách lokalizovali a poté uhasili požár louky v Krkonoších nad Labskou boudou.

Hasiči byli vybaveni dýchacími přístroji a termokamerou, ostatní technika se shromáždila pod Portáškami. V blízkosti požářiště byly velmi omezené zdroje vody, jednotky se pokusily natáhnout vedení z blízkých objektů.

Dále přijely na místo sněžné frézy a s jejich pomocí byl k hašení využíván i přírodní sníh. Díky tomu se podařilo před plameny uchránit blízké hospodářské objekty. Požár samotné chalupy byl však už při příjezdu hasičů plně rozvinut, a proto se nakonec po dohodě nechala kontrolovaně dohořet. Hasiči dohlíželi na to, aby plameny nic v okolí neohrožovaly.

V nepřístupné lokalitě v Krkonoších shořela chalupa, požár si vyžádal jednu oběť

Podle prvotních informací se měl v hořícím objektu pravděpodobně nacházet člověk. Při počátečním průzkumu nezasažené části chaty jednotky nikoho neobjevily, průzkum celého objektu však nebyl kvůli ztíženým podmínkám možný.

Informace se bohužel následně potvrdila a požár si tak vyžádal jednu oběť. Příčina vzniku události je nyní předmětem vyšetřování. Škoda byla předběžně vyčíslena na 4 miliony korun, byly uchráněny hodnoty ve výši asi 200 tisíc korun.

Na místě události zasahovali profesionální hasiči z Trutnova a dále dobrovolné jednotky z Pece pod Sněžkou a Horního Maršova. JSDH Trutnov-Horní Staré Město drželo zálohu na stanici.

autor: baj | zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související