V magazínu Techno: Spojené arabské emiráty chtějí s Japonci poslat na Měsíc v roce 2022 lunární vůz
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Čeští vědci se podíleli na přípravě protilátek na klíšťovou encefalitidu.
Středověký Špilberk měl podle nových objevů předsunuté opevnění.
Archeologům Muzea východních Čech v Hradci Králové pomáhají desítky amatérských zájemců o průzkum.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Otáčení Země se zpomaluje, protože Měsíc se od nás vzdaluje rychlostí, jakou člověku rostou nehty
Měsíc vždy lidstvo přitahoval jako něco, co si neuměli obyvatelé Země vysvětlit a co bylo na noční obloze vidět hodně blízko. My naštěstí máme o Měsíci spoustu informací.
-
Příštím člověkem na Měsíci bude astronautka. Mise Artemis s lodí Orion má přistát v roce 2024
Rok 2019 byl na obloze bohatý na mimořádné astronomické úkazy. Jaký bude v tomto směru bude letošní rok 2020? Na to se zeptáme astronoma Jana Veselého.
-
V Technu se dozvíte i to, že japonský miliardář hledá osm lidí, které chce vzít na let k Měsíci
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Raketa Starship společností SpaceX na třetí pokus přistála, vzápětí ale explodovala.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.