V Adršpachu byla zachráněna osoba po pádu ze skály. Zasahoval také vrtulník

25. červen 2018 10:31

Záchranná akce se odehrála v Adršpašsko-teplických skalách v oblasti Dolního Adršpachu. Zraněná osoba byla transportována z místa vrtulníkem letecké záchranné služby. 

K pádu osoby ze skály v Adršpašsko-teplických skalách vyjížděly složky integrovaného záchranného systému v pátek 22. 6. před 15. hodinou. Na místo mířili profesionální hasiči z Broumova, lezecká skupina profesionálních hasičů z Náchoda a dobrovolní hasiči z Adršpachu. Přímo ve skalách byla také Skalní záchranná služba a z Hradce Králové vzlétl vrtulník letecké záchranné služby, kde byl na palubě kromě záchranářů a lékaře také hasič-lezec z centrální hradecké stanice, který je speciálně proškolen pro záchranu osob z výšky nebo nad volnou hloubkou.

Zraněná osoba po pádu se záchranáři komunikovala. Kvůli vysokému porostu a blízkým skalám nachystala posádka vrtulníku padesátimetrový podvěs. V tomto podvěsu byl vysazen hasič, který byl vybaven sítí, do níž se poté postižená osoba uložila. Na místě události už byla zraněná osoba připravena ve vakuové matraci k transportu. Za pomoci zasahujících hasičů a záchranářů byla přeložena do sítě a v podvěsu s ní vrtulník přeletěl na blízké parkoviště. Odtud proběhl další přesun do zdravotnického zařízení.

Podání krevní transfuze v terénu se stalo realitou. Vrtulník má přenosnou transfuzní jednotku

Letecká záchranná služba Královéhradeckého kraje může podávat pacientům krevní transfuzi

Letecká záchranná služba Královéhradeckého kraje představila novinku - od začátku června disponuje její vrtulník přenosnou transfuzní jednotkou, která umožňuje podat krevní transfuzi prakticky hned po příletu na místo nehody. Na čísla, která potvrdí účinnost metody, se zatím čeká, nicméně podle lékařů to přinese přinejmenším zkvaltinění léčby.

V letošním roce se jedná v Adršpašsko-teplických skalách o první případ záchrany osoby, která spadla ze skály.

Všichni návštěvníci by měli být při pohybu ve skalách maximálně opatrní, a to nejen při lezení, ale i při chůzi. Jen v loňském roce zasahovali hasiči spolu se záchranáři v této lokalitě na Broumovsku u pěti případů. Jednalo se nejen o pády lezců, ale také o zásahy při náhlém zhoršení zdravotního stavu u turistů.

Terén skal je pro jakýkoliv zásah složek IZS velmi složitý. Technika na všechna místa nedojede a hasiči se záchranáři se tak musí k postiženým osobám dostat často "po svých". Při závažných případech je na místo povolán vrtulník letecké záchranné služby a záchrana osob pak probíhá v podvěsu, jako tomu bylo při pátečním zásahu.

autoři: Milan Baják , GOT
Spustit audio

Související