Podání krevní transfuze v terénu se stalo realitou. Vrtulník má přenosnou transfuzní jednotku

14. červen 2018 13:46

Letecká záchranná služba Královéhradeckého kraje představila novinku - od začátku června disponuje její vrtulník přenosnou transfuzní jednotkou, která umožňuje podat krevní transfuzi prakticky hned po příletu na místo nehody. Na čísla, která potvrdí účinnost metody, se zatím čeká, nicméně podle lékařů to přinese přinejmenším zkvaltinění léčby.

Posádka letecké záchranky v Královéhradeckém kraji může od začátku června podávat pacientům krevní transfuzi bezprostředně po příletu na místo nehody nebo pak během cesty do nemocnice. Hradecká letecká záchranná služba totiž jako první v republice začala používat technologii, která podání transfuze v terénu umožňuje. Inspiraci čerpali záchranáři i v zahraničí.

Zatím novinku využila posádka vrtulníku ve třech případech a na statistické vyhodnocení je ještě brzy, přesto je primář transfuzního oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové Vít Řeháček přesvědčen o tom, že jde o dobrou věc: „já si myslím, že očekávání jsou velká, že to svůj smysl rozhodně mít bude."

O dalším osudu zraněného pacienta s masivní ztrátou krve totiž rozhoduje i čas, roli může hrát každá minuta. Dosud se ztráta krve nahrazovala infuzním roztokem, jehož vlastnosti krev plně nahradit nedokázaly. Jenže krev je citlivá tekutina - uchovávat se třeba musí v teplotě mezi 2 a 6 stupni, podávat pacientovi při teplotě 38 stupňů, což mimochodem obstará průtokový ohřívač, který je součástí zařízení. A to bylo potřeba vyzkoušet a otestovat.

„To vlastní zkoušení zahrnulo sledování teploty po celou dobu skladování přípravku a po dobu transportu. Zjišťovali jsme také, zda by nemohly mít vliv vibrace, které vrtulník produkuje, na kvalitu toho přípravku. A vše se prokázalo, že je zcela bez problémů," popsal Vít Řeháček.

Na stáži v Londýně, kde podobný systém stejně jako v některých dalších zemích už funguje, byl lékař a předseda České resustitační rady Anatolij Truhlář. I on novinku vítá, nechce ale zatím její význam přeceňovat. Navíc prý nejde z řady důvodů zavádět plošně a automaticky.

„Třeba proto, že transportní doba je příliš dlouhá, nebo ta návaznost péče prostě není tak rychlá, není tam střešní heliport dejme tomu, ten pacient se pak vozí sanitkou. To jsou věci, které musí absolutně dobře fungovat a pak teprve úplně naposledy se můžeme bavit o něčem takovém, jako je krev," říká Anatolij Truhlář.

Zavádění novinky do praxe si vyžádalo nejen zmíněné důkladné testování, ale bylo potřeba připravit i administrativní část, říká mluvčí krajské záchranky Ivo Novák: „Museli jsme udělat lokální úpravy různých standardů a nařízení. Nebylo to vysloveně z té jakoby tvrdé, obecně platné legislativy, ale určitá opatření jsme udělat museli. Zejména organizačního charakteru."

A ještě cena - samotný přístroj včetně průtokového ohřívače krve stojí kolem 150 tisíc korun, náklady na spotřební materiál a samotné využití krve jsou pak v řádu tisícikorun.

autoři: Milan Baják , lcz
Spustit audio

Související