Už jste přemýšleli, jak letos ozdobíte vánočního stromeček? Jaká barva a druh ozdob budou hitem?

24. září 2021 08:21
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výroba vánočních ozdob pro letošní svátky musí být ve Dvoře Králové nad Labem hotová do října

Výroba vánočních ozdob vrcholí. Pracovnice v jedné královédvorské výrobně dokončují poslední objednávky. Velkým hitem letošních vánoc budou ozdoby v retro stylu. Mezi barvami vítězí kombinace bílé s červenou a bílé s modrou. Zatímco v České republice zájem o tradiční ručně malované ozdoby stoupá, značný pokles má export do zámoří. 

Otevíráme těžké dveře a přicházíme na foukárnu. Tady pracovnice vyrábí ozdoby ze solnodraselného skla.

Čtěte také

„Teď právě foukám volný tvar, čertíka. Jsou to dvě kuličky nad sebou a dvě nátavy jako růžky a potom se tam přilepí jazyk," ukazuje už téměř hotovou ozdobu Blanka Růžičková, která prý za osmihodinovou směnu udělá zhruba sedm tuctů těchto čertíků.
„Čím je figurka složitější, tak samozřejmě zabere víc času."

Z hlučného prostředí přecházíme na stříbrárnu. Na tomto místě se do vyfoukaných tvarů nalévá dusičnan stříbrný. Ozdoby schnou 24 hodin. Potom míří na smáčírnu.

„Používáme speciální barvy na sklo a to v pěti až šesti barevných efektech," tvrdí vedoucí provozovny Regina Jáklová, která právě přechází do malírny a přináší nové vzorky, které se budou na ozdoby ručně malovat.

„Maluji stříbřené špice. A posype se to posypem," říká Věra Picková a přitom v ruce otáčí ozdobou, kterou domalovává.

Čtěte také

Velkým hitem letos bude zboží v tzv. retro stylu. O něj je mezi zákazníky prý největší zájem.
„Dokážeme udělat i to, že tento retro styl, píchané a tlačené koule, vytvoříme v moderním stylu."

Zatímco dřív dávalo hodně Čechů přednost levnějším ozdobám z východu, teď pro ručně vyrobené zboží přichází větší počet lidí.
„V Čechách zaznamenáváme velký zájem. Myslím si, že zejména mladí lidé začali nakupovat své skleněné vánoční ozdoby a váží si ruční práce. Uvědomují si, že každý kousek je originál."

Naopak podstatně méně vánočních ozdob letos zamíří do zámoří.
„Ale jinak okolní státy, kde se uznává katolická víra, tam zájem stoupá. Rakousko, Německo nebo Švýcarsko."

Výroba vánočních ozdob ve Dvoře Králové nad Labem pojede naplno ještě do konce září.

Spustit audio

Související