Tři čtvrtě miliónu řidičů si musí letos vyměnit řidičský průkaz. Někteří už to udělali

00647789.jpeg
00647789.jpeg

Pokud vám končí v letošním roce platnost řidičského průkazu, nenechávejte jeho výměnu na poslední chvíli. Především o prázdninách byste mohli čekat u okénka hodně dlouho. Varování v podobném duchu slýcháme od úřadů pravidelně, pokud se chystá nějaká větší vlna výměn. Ta letošní bude ještě o něco komplikovanější.

Podle úřadů bude největší nápor právě v letních měsících - platnost většiny průkazů totiž uplyne právě v červenci nebo v srpnu.

Řidičské průkazy totiž končí v řadě případů těm, kteří mají průkaz skupiny C". Ty se před pěti lety vydávaly hromadně řidičům-profesionálům a je v nich zanesená i profesní způsobilost.

Řidič autobusu (ilustrační foto)

Podle mluvčího hradeckého magistrátu Petra Vinkláře je potřeba při výměně používat víc databází: „Vedle agendy registru řidičů, tak pracovníci na přepážce pracují i s databází digitálních tafografů. Takže ten úkon je o něco složitější, než při vydání běžného řidičského průkazu.“

V Hradci Králové očekávají do konce léta kolem osmi tisíc řidičů, v Trutnově, Náchodě a v Jičíně přes tři tisíce, ve Vrchlabí a v Rychnově bezmála dva tisíce, na dalších úřadech v kraji pak kolem tisícovky zájemců.

Zkontrolujte si platnost řidičského průkazu, vyhnete se pokutě

Vedoucí dopravního úřadu v Novém Bydžově Miroslav Vostruha potvrdil, že řada žadatelů nenechala svou návštěvu úřadu na poslední chvíli, ale i když ten největší nárůst teprve přijde, třeba v Novém Bydžově už teď narůstají čekací doby.

Špatně stíháme tyto počty. V našem případě můžeme říct, že dříve jsme vybavovali tak deset řidičů v úřední den, dnes jich je 30 až 40,“ říká Miroslav Vostruha.

A tak například v tomto týdnu se řidiči k okénku dostali až téměř hodinu a půl poté, co si vyzvedli lístek v elektronickém objednávacím systému. Do toho si ještě hlavně na menších městech netroufají odhadnout, jak se na frontách podepíše to, že od července bude možné žádat kdekoli, ne jen v místě trvalého bydliště.

Řidič za volantem

Třeba v Novém Bydžově čekají nárůst především žadatelů z nedalekého Chlumecka. Podle Miroslava Vostruhy ale nebude možné zvýšit počet pracovníků u přepážek: „Není od státu přidáno na státní správu na tyto změny. Jedná se o tom, ale bohužel, zatím se nic nemění.“

Jak připomíná Miroslav Vostruha, v létě budou zaměstnanci na úřadech také postupně čerpat dovolenou a situace se tedy prý nejspíš nezlepší. Dodejme také, že pokud nepožádáte o nový doklad včas a budete řídit i po uplynutí platnosti, riskujete pokutu za řízení bez platného řidičského průkazu.

Spustit audio

Související