Trenér je hlavně psycholog. Až 80 procent úspěchu dělá hlava, to platí i v tenise, říká Radek Štěpánek

10. červen 2024

Radek Štěpánek jako bývalý tenista a dvojnásobný vítěz Davis Cupu byl často mimo domov. Po ukončení aktivní kariéry se toho moc nezměnilo. Stal se trenérem Novaka Djokoviče, dnes je jeho svěřencem Sebastian Korda a v letadle je stále velmi často.

„Pořád cestuju, jsem jen tak dvanáct týdnů v roce doma. Mám dvě holčičky, a i když je to s nimi někdy náročný, tak jen co sednu do letadla, už se mi stýská.“

Býval osmým hráčem světa. Největší část kariéry ho trénoval Petr Korda. Dnes se karta obrátila a on trénuje jeho syna Sebastiana. „Petr byl mým trenérem 16 let. A to, že teď já trénuju jeho syna, je takový krásný přirozený kruh života. Navíc jsem jeho vývoj viděl už odmala, kdy vzal poprvé do ruky raketu a začal pinkat.“

Role trenéra

Jako trenér ale k němu musel přístup změnit. „Pořad to byla sranda, teď už je to jeho zaměstnání a moje role. Říkám, že stejně pořád budu jako jeho v uvozovkách starší bratr, protože na kurtech trávíme pět hodin denně a je to i o životě mimo kurt, který tenis velmi ovlivňuje,“ říká dvojnásobný vítěz Davis Cupu.

Když na to přijde, musí na něj zvýšit hlas stejně jako doma na děti. „Někdy naslouchám, někdy stojím v ústraní. To je role trenéra a každá věta, která k hráči dopadne, tak ho hrozně ovlivňuje. Takže vážím každé slovo, aby ho to negativně neovlivnilo, protože bych byl sám proti sobě a hlavně proti němu.“

Hlava a tenis

Alex Mynářová a Radek Štěpánek

Se Sebastianem Kordou pracují hlavně na mentální stránce. „To je široký pojem. Ve sportu jsou všichni sportovci v podstatě dobře fyzicky připraveni, ale rozhoduje psychika. A myslím, že na tom pracují všichni. Řekl bych, že dnes je 80 procent úspěchu hlava. Trenér je z největší části psycholog, samotná hra je nejjednodušší část trenérského řemesla. Je potřeba se tím zabývat, na turnajích nemůže dávat najevo své pocity. Je to i herectví. Vždycky, když jsem nastupoval na kurt, bral jsem to, jako když jdu do manéže. Tam se nemáte kam schovat.“

V roli trenéra si někdy vzpomene i na to, co museli trenéři prožívat s ním. „Vrací se mi to. Jak žiješ, tak hraješ – to se nedá oddělit,“ usmívá se. „Jsem citlivější kluk, takže když jsem prožíval špatné období, ta hlava na tréninku nebyla. Kdežto třeba u Djokoviče hlava necestovala, on tam byl přítomen, on tyhle emoce do tenisu nebral. To až když zase odešel z kurtu. Ti nejlepší proto vyhrávají i v těchto dnech, kdy se jim v soukromí zrovna nedaří.“

Už berou jeho dcery do ruky tenisovou raketu? Dohlíží na tréninky i legendární Petr Korda? Jak to vypadá, když na turnaji Sebastian Korda hraje proti Novaku Djokovičovi? Co je těžší: trénovat, nebo hrát sám za sebe? Čím ho získal golf? Poslechněte si v rozhovoru s Alex.