Tradiční královéhradecký výrobce klavírů a pianin Petrof plánuje přesunout část výroby do zahraničí

15. únor 2024 07:39

Výrobce klavírů a pianin Petrof se chystá expandovat na zahraniční trhy. Ty ale mají jiné požadavky, než na které byl tradiční výrobce hudebních nástrojů doposud zvyklý. Firma proto musí minimálně část výroby přesunout do zahraničí. Na jaké změny se mají připravit například zaměstnanci firmy? To zjišťovala reportérka Adéla Kavříková.

Kam přesně se má výroba z Hradce Králové přesunout a proč?
V médiích se v uplynulých dnech objevila informace, že tím místem je Indonésie. Mluvila jsem o tom ředitelkou Zuzanou Ceralovou Petrofovou a ta tuhle informaci nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. Zároveň ale řekla, že Česká republika je pro firmu malý trh a Petrof už v tuhle chvíli spolupracuje s novými obchodní partnery třeba v Indii, Brazílii nebo právě v jihovýchodní Asii.

Čtěte také

Důvodem přesunu části výroby jinam mají být vysoké náklady na pracovní sílu, drahé energie nebo rostoucí cena materiálu. Firma se podle zástupkyně vedení potřebuje dostat do kategorie pian s nižší cenou, po kterých je aktuálně poptávka. Podmínkou je ale zachování kvality výrobků a to zkrátka podmínky v Česku už neumožňují. Petrof potřebuje vytvořit přijatelnější cenu.

Chystá se Petrof v souvislosti s přesunem části výroby do zahraničí propouštět?
Továrna v Hradci Králové bude podle Zuzany Ceralové Petrofové fungovat tak jako doposud a žádné extrémní snižování počtu pracovních míst ji nečeká. Stavy zaměstnanců podle ní podnik snižoval už v uplynulém roce, kdy musel jejich stav optimalizovat s ohledem na výrobu.

Zmínila také, že zaměstnanci v současnosti pracují na vylepšení některých modelů pianin a klavírů a vyvíjejí nové modely jejich konstrukcí.

Čtěte také

Kolik hudebních nástrojů firma Petrof ročně vyrobí?
Celková produkce hradecké továrny činila v roce 2022 asi 1150 nástrojů. Pro srovnání - v Číně, kde Petrof piana vyrábí v licenci, ale pod jinými značkami, vyrobili pro tamní trh předloni asi 3,5 tisíce nástrojů. Co se týká tržeb, tak ty byly v roce 2022 ve výši 247 milionů korun, čistý zisk pak byl 8,7 milionu.

O rok dříve firma vydělala podstatně více a to 34,5 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné v internetové Sbírce listin. Důvodem poklesu zisku byl výpadek dodávek do Ruska a na další východní trhy kvůli válce na Ukrajině a také pokles prodejů v Číně, která byla dlouhodobě zasažena restrikcemi kvůli epidemii koronaviru.

Spustit audio

Související