Těstoviny, konzervy nebo pleny a kojenecké mléko. To je sklad potravinové pomoci v Trutnově
Díky zásobám skladu potravinové pomoci v Trutnově mají přístup k potravinám a dalším věcem základní potřeby například klientky azylového domu. Způsob, jakým ti nejpotřebnější potraviny a další věci základní potřeby dostávají, se proti minulosti výrazně změnil. Na místě natáčel reportér Václav Plecháček.
Paní Eva je klientkou trutnovského azylového domu, bydlí v něm se svým čtyřměsíčním synem. Do skladu potravinové pomoci umístěném ve sklepě budovy si přišla pro věci potřebné k uvaření oběda.
Kromě těstovin si nakonec vybrala hovězí guláš. Za možnost vybrat si ve skladu azylového domu potraviny, je vděčná. „No samozřejmě. Protože když nemám nic k jídlu, tak jsem ráda za to co je. Tohle je například pro mě jídlo na dva dny."
Sklad nabízí nejrůznější trvanlivé věci, kromě zmiňovaných konzerv a těstovin například olej na vaření, mouku, cukr nebo rýži.
„Uvažujeme tak, aby maminky mohly ty potraviny použít jak k snídani, protože nemají možnost si denně dojít pro čerstvé pečivo, nebo ke svačině. Máme tady lupínky, suchary, hodně piškotů a tak," říká ředitelka trutnovského azylového domu Lucie Chaloupková. Právě za jejího vedení se systém přerozdělování potravin zásadně změnil.
„To fungovalo tak, že na základě potřebnosti maminka podala žádost o potravinovou pomoc. Organizace oslovila jinou organizaci, která potraviny poskytuje. V našem případě to byla Oblastní charita Trutnov, která mamince dovezla krabici se základními trvanlivými potravinami, vše po jednom kusu. Bohužel ta krabice obsahovala i potraviny, které maminka nevyužila a mnohdy tak docházelo k tomu, že ty potraviny nebyly efektivně využity," vysvětluje Lucie Chaloupková a vede mě do vedlejšího, o něco menšího skladu plného drogistického zboží. Tam jsou připravené například pleny nebo dětské krémy.
„Maminka, když nastoupí do azylového domu, vždycky dostane základní hygienický balíček, který obsahuje zubní pastu, kartáček na zuby, mýdlo, šampon, ubrousky, kapesníčky, prací gel a podobně," doplňuje Lucie Chaloupková.
Nově si do trutnovského azylového domu pořídili ledničku. Podle novely zákona o potravinách, která platí od začátku roku, totiž obchodní řetězce musí nabízet neprodejné potraviny charitám. Jinak jim hrozí pokuty. V Trutnově tak charita bude mít nově k dispozici rychle se kazící potraviny.
Podmínky se podle Martiny Vágner-Dostálové podmínky právě dolaďují. „V tuhle chvíli domlouvám se zástupci obchodních řetězců podmínky a jakým způsobem si pro ty potraviny budeme jezdit. Jak to budeme distribuovat a jak často. Aby to vyhovovalo jim i nám."
Potravinová pomoc přitom v Trutnově není určená jen pro zmiňované matky s dětmi, ale třeba i pro další lidi v těžké životní situaci.
Související
-
Pro stále víc lidí na Vrchlabsku je velký problém nakupování...
Vyrazit do obchodu a nakoupit potraviny. To je pro některé lidi na Vrchlabsku velký problém. Přibývá totiž obcí, kde krachují prodejny. Pro obchodníky jsou vesnice ...
-
Prodejny potravin v malých obcích těžko konkurují městským...
V Královéhradeckém kraji ubývá prodejen potravin v malých obcích. Jejich provozovatelé totiž jen těžko konkurují supermarketům. Těm lidé často dávají přednost - maj...
-
Rychlé a pomalé potraviny. Jak funguje glykemický index? Jsou...
Radioporadna - MUDr. Tomáš Soukup, společnost GoMango Hradec Králové - Rychlé a pomalé potraviny. Co to je glykemický index a jak funguje? Jsou cukry a sacharidy to...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Válka skončí, až Rusko pochopí, že nedokáže vyhrát.‘ Fico v Rusku podle Applebaumové nic nezmění
-
Raketa Orešnik je pro Putina nástroj propagandy. Rusko nemá kapacity na sériovou výrobu, říká Macko
-
Fotbalisté Sparty s Teplicemi uhráli remízu 1:1. Ztráta na vedoucí Slavii může narůst až na 14 bodů
-
Dřevorubci v Krompachu pokáceli strom, který letos během adventu ozdobí pražské Staroměstské náměstí