Středeční Noční linka: Bojíte se rádi?

28. červenec 2021

Zažili jste někdy situace, kdy vám tekl studený pot po zádech, případně jste měli strachem husí kůži? Kdy jste takovou situaci zažili a jak jste ji zvládli? Bylo to v dětství na skautském táboře, ztratili jste se ve velkoměstě? A nebo máte, jak se říká, pro strach uděláno?

J. P. Sartre řekl: „Všichni lidé mají strach. Všichni. Ten, kdo se nebojí, není normální, což nemá nic společného s odvahou.“

Strach je psychologicky velmi zajímavý fenomén. Pro psychoterapeuty je strach a úzkost denní chleba. A pro všechny, kteří se zajímají o veřejné dění, je strach hybnou silou a zmrazovačem zároveň. Bojíme se smrti, vážné nemoci, o své blízké. Můžeme se bát ztráty zaměstnání, odmítnutí, nepochopení, ztrapnění se. Takové strachy jsou do určité míry pro člověka přirozené a k lidskému životu patří. Pokud se ale bojíme moc nebo neadekvátně okolnostem, je vliv strachu na náš život velmi negativní a projeví se formou duševní poruchy.

Někdy se ale bojíme rádi, protože v takovém tom "správném strachu" můžeme najít i kus dobrodružství a tak možná i vy rádi vzpomínáte na noční bojové hry na táborech, kde jsme museli mít pro strach uděláno, nebo se občas rádi s partnerem podíváte na povedený horor, protože je příjemné bát se ve dvou pod peřinou. Kdy jste se ale báli doopravdy?

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?