Středa: Vnímání světa dotykem

18. únor 2015
Noční linka , Noční linka , Noční linka

Čeho se rádi dotýkáte? Umíte vnímat svět dotykem? Máte rádi dotyky a pohlazení? Co je vám na dotek příjemné? Čeho byste se v životě nikdy nedotkli?

Jeden z prvních dotyků, když jsme přišli na svět, byl dotek mámy. V životě se s lidským dotekem setkáváme ihned po narození. O významu prvních doteků, které novorozeně na svém těle pocítí, nikdo nepochybuje. Laskavé doteky rodičů si pamatujeme z dětství. A co v dospělosti?

Různé formy doteku mají velkou sílu. Povětšinou není tato síla doceněna a dostatečně využívána. Léčíme sami sebe dotekem. Všichni to děláme. Samozřejmě podvědomě, intuitivně. Když se kamkoliv uhodíte, položíte si na to místo dlaň. I když vás bolí zub a nebo břicho, položíte si ruku na bolavé místo. Dotek je základní mezilidský komunikační prostředek. Byl tu dříve než první náznaky řeči. Člověku je proto už od pradávna vrozena schopnost komunikace dotekem.


autor: kas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Současná Británie lichotivě i nelichotivě

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

Jiná Británie

Jiná Británie

Koupit

Aktuální sonda do britské společnosti. „Většina lidí při podpoře brexitu nemyslela na peníze z EU nebo celkově na ekonomiku. Měli strach z imigrace a znělo jim v uších prázdné heslo: „Chceme zpátky svoji zemi,“ říká v knize šéf cornwallské regionální správy John Pollard.