Sprejer řádil v Prachovských skalách. Hrozí mu až tříletý trest odnětí svobody

29. srpen 2018 14:59

V těchto dnech přijali jičínští policisté oznámení o sprejerství, kterého se měl dopustit doposud neznámý vandal. Strážce přírody v Prachovských skalách objevil na dvou místech graffiti. Vandal je nasprejoval na skály mimo hlavní vyhlídkové okruhy. 

Vandalové poničili nástěnnými malbami ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších

Vandalové poničili nástěnnými malbami ústí Albeřické jeskyně

Albeřická jeskyně, respektive Bischofův lom v Horních Albeřicích, se stal terčem vandalů. Ti porušili zákaz vstupu do volného terénu v I. zóně KRNAP a prošli Bischofovým lomem, aby po sobě v jeho závěru u ústí Albeřické jeskyně zanechali stopy v podobě nástěnných maleb. Zákon porušili i rozděláváním otevřeného ohně.

Zatím neznámý pachatel v přesně nezjištěné době měl v Prachovských skalách z nepochopitelných důvodů postříkat barevnými spreji pískovcové skalní masívy. 

Škoda je předběžně stanovena na hodnotu nejméně pět tisíc korun, kdy samotné upřesnění celkové škody je předmětem dalšího šetření.

Ve věci jsou v současné době zahájeny úkony trestního řízení pro možné spáchání přečinu poškození cizí věci, za což provinilci v případě dopadení a prokázání viny hrozí až tříletý trest odnětí svobody.

Ředitel firmy, která oblast spravuje, Dominik Feštr, nechce konkretizovat, kde přesně graffiti jsou. Ale vyjádřil se ke způsobené škodě: „Škoda je to prostě nevyčíslitelná. Protože příroda si s tím hraje miliony let a potom přijde člověk, který to takto za půl hodiny zničí. Nabízí se nějaké čištění, vodou to ovšem v tomto případě nepůjde. Kdybychom to nějak oloupali, tak poškodíme tu skálu."  

autoři: Ondřej Vaňura , baj | zdroj: Policie ČR
Spustit audio

Související