Smolnička vám zkrášlí zahradu i pomůže vyléčit chronicky nemocná játra

4. červenec 2023

Vytrvalá bylina smolnička obecná roste na suchých místech, najít ji můžete v lese i na osluněném svahu. Jako léčivka se používá především ve východní medicíně.

„Čaj ze smolničky se osvědčil při vleklých chronických problémech s játry, i při žloutence. Také podporuje funkci ledvin. A pomáhá při zahlenění, usnadňuje vykašlávání,“ představuje uplatnění smolničky v alternativní medicíně bylinkářka a farmářka Štěpánka Janoutová ze Sedlecka na Rokycansku.

A jak si nálev připravit? 20 g čerstvé natě zalijete asi 200 ml vroucí vody a necháte 10 až 15 minut louhovat. Popíjí se 3x denně, max. 8 týdnů. „Na zevní použití může být čaj silnější, omývají se s ním ekzémy, kůže poškozená svrabem a špatně hojící se vředy,“ doplňuje bylinkářka.

Pěstování smolničky obecné

Květina se hodí např. do skalky, potřebuje suché, slunné místo. „Smolničku si můžeme zasadit na zahrádce, mohla by být i v nabídce některých zahradnictví,“ myslí si Štěpánka Janoutová, „má tmavě růžové květy, je hodně výrazná, takže nám pozemek ozvláštní. V dnešní době, kdy prší jen sporadicky, je výhodné dát si na zahradu takové rostliny.“

Název smolnička bylina dostala, protože na lodyze má lepkavá místa, která jako by byla potřísněna pryskyřicí, smolou.

Spustit audio