Rozmarný králík
podle paní Mirky Kuntzmannové.
Suroviny na čtyři až šest porcí:
- hřbet a zadní stehna z 1 králíka
- 2 plné polévkové lžíce sádla
- 100 g slaniny
- 2 velké cibule
- 1 hlavička česneku
- 200 ml červeného vína
- 2 snítky rozmarýnu
- mletý pepř
- sůl
- alobal
Postup:
Cibuli, česnek i slaninu nakrájíme na plátky. Pekáč silně vymažeme sádlem a na dno poklademe polovinu připravené cibule, česneku a slaniny. Na tento základ položíme odblaněné, omyté a osušené porce králíka, osolené a opepřené. Na maso navrstvíme zbylou cibuli, česnek, rozmarýn a slaninu. Podlijeme malým množstvím vody a v předehřáté troubě, přikryté poklicí nebo alobalem, dusíme asi 20 minut.
Potom alobal odstraníme a pečeme při 180° C asi 30 minut. Během pečení maso obracíme a poléváme vypečenou šťávou. Před dohotovením přilijeme červené víno a pečeme zhruba ještě 15 – 20 minut, až se na mase vytvoří kůrčička.
Upečené maso rozdělíme na porce, obložíme plátky pečené slaniny a podáváme přelité vypečenou šťávou s rozdušenou cibulí a česnekem. Použitím červeného vína a rozmarýnu králík svou chutí připomíná zvěřinu.
Doporučená příloha: vařené brambory a nakládané okurky nebo zelenina, saláty z čerstvé zeleniny.
Poznámka: na podlití můžeme použít také bílé víno.
Celková doba přípravy cca 90 minut.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.