Rotunda Petra a Pavla byla nejspíš v 10. století jako součást raně středověkého hradiště, nikdy ovšem nebyla zaklenuta
Jednou z nejstarších celistvě dochovaných architektonických památek v České republice je rotunda svatých Petra a Pavla ve Starém Plzenci.
Založena byla nejspíš v 10. století jako součást raně středověkého hradiště, nikdy ovšem nebyla zaklenuta. Nejprve měla dřevěný trámový strop a šindelovou střechu. V průběhu staletí se rotunda dočkala mnoha přestaveb, pouze původní tvar zůstal zachován. V 15. století se dokonce zřítila.
Měnili se i majitelé budovy a nechybělo málo a stavba by zmizela z povrchu zemského. Roku 1785 byla podle císařského nařízení zařazena mezi církevní stavby, určené ke zboření. Po dražbě k tomu však nakonec nedošlo. V okolí se totiž opravovaly silnice a rotunda sloužila jako sklad střelného prachu.
I když se nejstarší část původní předrománské stavby zachovala jen zčásti, jde o zásadní architektonickou památku tohoto typu na našem území.
K rotundě se dostanete pouze pěšky po naučné stezce. Cesta vede do kopce, výstup ale stojí za to. Nejen kvůli nejstarší dochované stavbě, ale i nádhernému výhledu do okolí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka