Poznej geocaching ze všech stran
Holky a kluci, víte, co je to geocaching, keška nebo GPS?
Jestli ne, vůbec to nevadí. V Zapiš si to za uši nám to všechno krásně vysvětlila Šárka Fenyková.
Geocaching: je to hra s jednoduchými pravidly. Zaregistrovat se do ní můžeš na internetu (pozor: potřebuješ k tomu rodiče). Tvým úkolem ve hře je najít takzvanou kešku.
Co je to geocaching?
Proč se geocaching jmenuje geocaching? Geo vyjadřuje to, že je to na zemi, a cache se dá přeložit jako tajná skrýš. A skutečně jde o hledání tajných schránek, o kterých ví jen ten, kdo je založil, a pak ten, kdo získal jejich souřadnice.
Kačer: Ten, kdo hraje geocaching.
Proč se geocaching jmenuje geocaching?
Keška nebo keš: schránka (může být malinká i obrovská), ve které je bloček, kam se nálezce zapíše. Tomu bločku se říká anglicky logbook. A někdy jsou v kešce ještě různé věci na výměnu. Mohou to být třeba malé hračky, nějaká samolepka nebo barevná kulička. Když si něco z kešky vezmete, měli byste to nahradit něčím jiným, aby ti, co přijdou po vás, taky našli něco jako poklad.
Geocaching: co je to keška?
GPS: tři písmena – Gé, pé es, ale vyslovují se s anglickou výslovností, protože je to zkratka tří anglických slov – Global positioning systém. Je to zařízení, které vám s pomocí družice na oběžné dráze pomůže určit jakékoliv místo na zeměkouli s přesností plus mínus deset metrů. Pomocí GPS souřadnic a chytrého telefonu se hledají kešky.
Co je to GPS a jak to souvisí s geocachingem?
Tak co, už víš, co je geocaching? A troufneš si na náš kvíz?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.