Policie se zaměří na alkohol a drogy. Opilý řidič byl minulý víkend u každé páté nehody v kraji

20. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Policista (ilustrační foto)

Více než tři desítky policejních hlídek se v průběhu tohoto víkendu soustředí na kontroly řidičů v rámci celého Královéhradeckého kraje, přičemž se zaměří samozřejmě v první řadě na alkohol a návykové látky u řidičů, ale pak i na technický stav vozidel, použití pásů či překračování rychlostí a podobně. 

Čtěte také

Hlídky budou průběžně měnit svá stanoviště a kontroly budou provádět na všech typech komunikací.

Z celkového počtu 40 dopravních nehod za uplynulý víkend byl alkohol zjištěn u osmi z nich, tedy u každé páté dopravní nehody. Průměrně je alkohol u víkendových dopravních nehod přítomen zhruba u čtyř případů.

Plošná dopravně bezpečnostní akce má kromě represe u těch, kteří porušují pravidla, cílit i do preventivní roviny. Přítomnost policistů na silnicích a zvýšený dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu přiměje řidiče si všechny své povinnosti dané zákonem uvědomit.

Policie doufá, že viditelné hlídky a plošné kontroly odradí od jízdy nezodpovědné řidiče, což může v důsledku uchránit i lidský život.

Čtěte také

Alkohol u řidičů bývá velice často příčinou vážných či tragických dopravních nehod, proto v podobných náhodných plošných akcích budou v celém kraji policisté pokračovat i nadále, a to v průběhu nadcházejících týdnů či měsíců.

Řidiči pod vlivem alkoholu hrozí finanční sankce v rozpětí od 2500 do 20000 Kč, zákaz činnosti od 6 měsíců až do 1 roku a přičtení 7 trestných bodů.

V případě, že se řidič odmítne podrobit dechové zkoušce, odběru krve či testování cestou tzv. drug testu, předává se případ k dořešení správnímu orgánu, kde mu hrozí sankce od 25 000 do 50 000 Kč, od 1 do 2 let zákaz činnosti a přičteno bude 7 trestných bodů.

Alkohol test, alkohol tester, policie

V případě, že řidiči je prokázaná hodnota alkoholu větší než 1 promile, pak trestní zákoník na takovou situaci pamatuje:

§ 274Ohrožení pod vlivem návykové látky
(1) Kdo vykonává ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 havárii, dopravní nebo jinou nehodu, jinému ublížení na zdraví nebo větší škodu na cizím majetku nebo jiný závažný následek,
b) spáchá-li takový čin při výkonu zaměstnání nebo jiné činnosti, při kterých je vliv návykové látky zvlášť nebezpečný, zejména řídí-li hromadný dopravní prostředek, nebo
c) byl-li za takový čin v posledních dvou letech odsouzen nebo z výkonu trestu odnětí svobody uloženého za takový čin propuštěn.

autoři: Magdalena Vlčková , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Z Frenštátu do pohádky. Stačí věřit na dobré konce.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi

Koupit

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili. Spisovatel Ota Pavel úspěch popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi. Čte Oldřich Kaiser