Pokračují přijímací zkoušky na střední školy. Jak je ale studenti zvládli, to bude známé až v květnu
Druhým dnem dnes pokračují přijímací zkoušky na střední školy. V Královéhradeckém kraji se týkají víc než šesti a půl tisíce žáků. A tomu také odpovídá aktuální ruch na středních školách a gymnáziích v celém regionu.
Čtěte také
„Je to náročnější pro školy, které jsou v podstatě plné. Kdy se opravdu hledají jak vyučující, tak dozory i učebny,“ popisuje ředitel Krkonošského gymnázia ve Vrchlabí Martin Vlášek situaci, kdy od pátku až do středy, kdy je druhý termín přijímacích zkoušek na osmiletá gymnázia, to nemají na školách úplně jednoduché.
A ředitel Zemědělské akademie a gymnázia v Hořicích Stanislav Neumann doplňuje. „Ohledně přijímaček máme vyčleněny některé místnosti pouze pro tento účel. V této budově je jich šest, máme k tomu vyčleněny učitele, kteří předkládají zadání a kontrolují správný průběh. Tedy chod školy to ovlivní.“
Školy to zvládnou, ale v uvozovkách za odměnu pak budou mít jednodušší administrativu. Jedna novinka letošních přijímacích zkoušek totiž znamená, že není možné podat odvolání proti nepřijetí z jiných důvodů, než kvůli problémům se samotným průběhem zkoušky.
Čtěte také
To školám ušetří nejen práci, ale také čas i peníze. Potvrzuje Stanislav Neumann. „Mám to ušetřilo neskutečné množství peněz. Když vezmu, že jsme museli posílat doporučeným dopisem pozvánku k přijímacímu řízení s unikátním kódem každého uchazeče, pak rozhodnutí o nepřijetí, dále chodila odvolání. Tedy těch doporučených dopisů bylo opravdu hodně.“
„Dnes je to o nějakých dvou či třech kliknutích do systému DiPSy v interní komunikaci. Tedy je to vážně neskutečná rychlost i úspora peněz,“ doplňuje Stanislav Neumann.
Zatímco v kancelářích je i kvůli systému DiPSy, který podle většiny oslovených ředitelů škol samotné zpracování procesů přihlášek a evidence velmi zjednodušil, o něco klidněji, tak ve třídách vládne v těchto dnech napjaté očekávání a také nervozita.
Čtěte také
Všímá si Martin Vlášek. „Nervozita panuje samozřejmě jak u maturantů, tak i u těch nově příchozích žadatelů o studium. My jsme se jim to snažili nějakým způsobem ulehčit tím, že jsme připravili přípravné kurzy k přijímacím zkouškám jak pro čtyřleté, tak také pro osmileté studium. Připravit je už na samotné prostředí, ale ta nervozita je u nich patrná.“
„Ty dva termíny totiž rozhodnou o tom, jestli se na svoji vysněnou školu dostanou nebo nikoliv,“ doplňuje Martin Vlášek.
Na střední školy se v Královéhradeckém kraji hlásilo 6 555 žáků, připraveno je pro ně 7 500 míst. Jasné je, že některé obory a třídy zůstanou nenaplněné a naopak, někdo se na svoji vytouženou školu zkrátka nedostane.
Související
-
Novopacká škola gastronomie a služeb se rozšiřuje. Nyní opravuje svůj objekt v Lázních Bělohrad
Nedostačující kapacita a proti tomu navíc velký zájem studentů. To jsou hlavní důvody, proč se novopacká střední škola gastronomie a služeb rozšiřuje.
-
Studenti hradecké obchodní akademie mají ve výuce povinnost založit firmu a celý školní rok ji řídit
Studenti Obchodní akademie v Hradci Králové si osvojují dovednost podnikání tím, že zakládají firmy. V nich si rozdělují úkoly, vyrábí vlastní produkty, které prezentují.
-
Střední školy v Královéhradeckém kraji spouští pro žáky přípravné kurzy na přijímací zkoušky
Žáky posledních ročníků základních škol čekají v dubnu přijímací zkoušky. Některé střední školy v Královéhradeckém kraji proto pro ně pořádají přípravné kurzy.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Úřad Netanjahua tvrdí, že Hamás ustupuje od některých částí dohody o příměří a vytváří ‚krizi‘
-
Únosy a vraždy, o kterých se vědělo předem. Detaily případů, kvůli nimž změnil billboardový boss identitu
-
Něco se dalo udělat jinak, komentuje první inkasované góly Kinského jeho bývalý trenér Shejbal
-
Oznámení o muži se zbraní si vyžádalo uzavření ulice a policejní manévry. Jednalo se technika komunikací