Pétiny mňaminky. Oslaďte si život bez lepku aneb bezlepkové pečení s Petrou Jeníčkovou
Inspirace pro vlastní přístupy k vaření a pečení bez lepku. Žádný drolící se chleba, zkažený narozeninový dort nebo tvrdé cukroví. Recepty, se kterými překonáte úskalí při přípravě bezlepkových pokrmů.
Autorka blogu Pétiny mňaminky a knížky Bez lepku Petra Jeníčková má pro vás rady i zajímavé tipy na bezlepkové pochoutky.
Recept na bezlepkové vafle
Suroviny: 30 gramů kokosového cukru (můžeme nahradit i třtinovým), 110 gramů rýžové mouky, 1 vejce, půl lžičky kypřícího prášku, špetka soli, 130 ml smetany (nejlépe 33ti procentní)
Postup: Vyšleháme těsto – nejdřív cukr s vejcem a přidáváme ostatní suroviny. Mouku a kypřící prášek až nakonec! Pečeme ve vaflovači a můžeme ozdobit zakysanou smetanou, ovocem, čokoládou, javorovým sirupem, pekanovými ořechy nebo tím, co máme rádi.
Pokud nemáte vaflovač, můžete vyzkoušet: Banánové lívanečky
Suroviny: 1 velký zralý banán, 2 vejce (nejlépe domácí), 2 lžíce pohankových vloček (pohankové, rýžové atd.)
Všechno rozmixujeme a na pánvičce děláme lívanečky. Podle chuti ozdobíme.
Recept na semínkový chléb
Suroviny: 140 gramů slunečnicových semínek, 90 gramů lněných semínek, 145 gramů bezlepkových vloček (jáhlové, pohankové, atd.), 50 gramů dýňových semínek,70 gramů mandlí nebo ořechů – výběr podle vaší chuti, 3-4 polévkové lžíce psylia, 8-12 gramů soli, 350 ml vody, 2 polévkové lžíce medu, 3 polévkové lžíce olivového oleje nebo kokosového tuku
Všechno smícháme a necháme odležet alespoň 12 hodin, aby všechna semínka nasála vodu a změkla. Pak dáme do formy a pečeme na 220 stupňů asi 12 minut; poté vyndáme na plech a znovu pečeme 30-40 minut, aby se vytvořila kůrka i na druhé straně. necháme vychladnout, aby se chléb dobře krájel. Vydrží nám 3-4 dny.
Více o bezlepkovém pečení a bezlepkových moukách si můžete poslechnout v našem audioarchívu!
Související
-
Máme se lepku bát? Alergie na lepek a naopak trend...
Lepek - jinak také gluten, který je směsí dvou bílkovin, které se nacházejí společně se škrobem v některých obilninách, především v pšenici, žitě a ječmeni. V přípa...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.