Od salátů po čaje: Pampelišky jsou přírodním pokladem na talíři
Pampelišky smetánky jsou jedny z prvních květin, které na jaře rozkvétají a jsou tak důležitým zdrojem potravy pro včely a další hmyz. Pampelišky se v době hladomorů používaly jako nouzové potraviny.
Celé rostliny jsou jedlé, dají se použít do salátů, polévek a čajů. Mladé listy, které ještě nejsou příliš hořké, se mohou jíst i syrové a jsou bohaté na vitamíny a minerály. I kořeny pampelišek jsou užitečné, po upražení se používají jako náhražka kávy, obvykle ve směsi s praženou čekankou nebo ječmenem.
Díky hořčinám pampeliška podporuje vylučování žluči a tím zlepšuje trávení. Tradičně se používá při diabetu a na snížení hladiny cukru. Pampelišku najdete v čajových směsích, které mají očistný a detoxikační účinek. A ještě jedno doporučení: v sezóně pampelišky je dobré sníst pět stvolů v syrovém stavu.
Související
-
Je čas na jarní detox. Pomohou zeleninové šťávy a salát s listy pampelišek
Na jaře mnoho lidí cítí potřebu držet krok s přírodou a trochu se oživit, probudit a rozkvést. Stejně jako rostlinám nám prospěje více vody, čerstvého vzduchu a slunce.
-
Pampeliška, sedmikráska, kopřiva. „Plevel“, který dokáže s naším zdravím a imunitou zázraky
Lidová moudrost praví, že před mladou kopřivou bychom měli pokleknout a sedmikrásku pojídat po sedmi kvítkách. A není se čemu divit. Jde o byliny, které dokážou léčit.
-
Jezte pampelišky! Povzbudí celé tělo, listy dodají vitamíny, šťáva pomůže proti pihám
Obrovskou regenerační schopnost má pampeliška. Nová rostlina vyroste i z milimetrového plátku kořene. Lidé proto pampelišku odnepaměti používají pro podporu obnovy těla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.